Reklama

envicon 2023 ad1a

Wodne warsztaty podczas COP24

Wodne warsztaty podczas COP24
ko
14.12.2018, o godz. 9:14
czas czytania: około 2 minut
0

Woda jest nieodłącznym elementem rozmów o klimacie, jakie toczą się podczas szczytu klimatycznego COP 24 w Katowicach. Globalne ocieplenie przyczynia się bowiem do suszy i deficytów wody w wielu regionach świata, a także wywołuje gwałtowne zjawiska pogodowe, w tym nawalne deszcze. Z tymi efektami muszą poradzić sobie kraje, miasta, wreszcie przedsiębiorstwa wodno-ściekowe.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Woda i ścieki to główne tematy warsztatów towarzyszących COP24, które Katowickie Wodociągi organizują w pawilonie „Dobry Klimat” na rynku w Katowicach.  Uczniowie szkół podstawowych mają okazję dowiedzieć się m.in. kto może zostać sommelierem wody oraz jak wykorzystuje się ścieki do produkcji zielonej energii. Warsztaty są podzielone na dwie części. Pierwsza dotyczy badań laboratoryjnych wody, druga jest poświęcona oczyszczaniu ścieków oraz produkcji biogazu.

Jak badać wodę

Uczestnicy warsztatów laboratoryjnych mają okazję dowiedzieć się jak oznacza się chlor w wodzie, wykrywa bakterie grupy coli czy przeprowadza badania zapachu i smaku wody. Spotkania są też okazją do zaprezentowania i wykonania badań czystości powierzchni rąk.

Warsztaty prowadzą pracownicy Laboratorium Centralnego Katowickich Wodociągów. Na co dzień prowadzi ono stały monitoring jakości wody dostarczanej do klientów w ponad 50 punktach równomiernie rozłożonych na terenie Katowic. Próbki wody poddawane są 42 rodzajom badań fizykochemicznych, mikrobiologicznych oraz organoleptycznych.

Energia ze ścieków

Podczas warsztatów poświęconych oczyszczaniu ścieków dzieci oglądają film pt. „Giga”, opowiadający o autentycznej historii wyłowienia pieska ze ścieków. Projekcja  jest punktem wyjścia do omówienia procesu oczyszczania ścieków i produkcji biogazu, a z niego energii elektrycznej i cieplnej. Uczestnicy warsztatów samodzielnie budują oczyszczalnię ścieków na planszy. Warsztaty poprowadzi zastępca kierownika Oczyszczalni Ścieków Gigablok, największej i najnowocześniejszej katowickiej oczyszczalni. Do ich przeprowadzenia zostaną wykorzystane elementy Ścieżki Edukacyjnej Gigablok, która na co dzień funkcjonuje na terenie oczyszczalni.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2023