Samorząd miejski i Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie modernizuje setki metrów bieżących starych rur kanalizacyjnych w centrum miasta. Zastosowane tam technologie pozwalają przeprowadzić skomplikowane prace niemal bez utrudnień w życiu ścisłego centrum miasta. Pod ulicą Słowackiego wykonano już naprawy sieci na długości 422 m.b.
W dobie zmian klimatu największy nacisk należy położyć na przedsięwzięcia służące przeciwdziałaniu skutkom suszy i niedoborom wody, co winno przełożyć się na wdrażanie działań wskazanych w ministerialnych: „Planie przeciwdziałania skutkom suszy” i „Programie przeciwdziałania niedoborowi wody”. Nie można przy tym zapomnieć o ochronie przed powodzią, dlatego też bardzo ważne jest wdrażanie działań wskazanych w „Planach zarządzania ryzykiem powodziowym”.
Wodociągi Warszawskie przekazały informację na temat działań podjętych wspólnie z innymi służbami publicznymi nad usuwaniem skutków ulew, które w ostatnim czasie przeszły nad Warszawą. Spółka kieruje też do mieszkańców i osób odwiedzających stolicę, prośbę o cierpliwość i apel o ostrożność. Szczególnie, że prognozy pogody nadal są niepokojące.
Eksperyment z nadtlenkiem wodoru w celu zabicia złotej algi był wykonany już rok temu i nie zadziałał. Uczciwie byłoby powiedzieć, że nie potrafimy sobie z tym problemem poradzić – powiedział PAP dr Andrzej Woźnica, biolog z Uniwersytetu Śląskiego.
„Nie ma zieleni bez wody – przy takim podejściu można mnożyć potencjał nieoczywistych wcześniej miejsc do magazynowania deszczówki: zagłębień terenowych, zielonych nieużytków czy pasów drogowych” – twierdzą organizatorzy trzeciej edycji Konferencji Zielona Retencja, zachęcając do debaty na temat możliwości rozwoju błękitno-zielonej infrastruktury w miastach.











