Reklama

AD1A ECOMONDO [19.09-15.10.23]

Wodociągi w Starachowicach sprzedają udziały

Wodociągi w Starachowicach sprzedają udziały
ko
02.07.2018, o godz. 12:58
czas czytania: około 2 minut
0

Radni Starachowic zgodzili się na sprzedaż udziałów w lokalnym przedsiębiorstwie wodociągów i kanalizacji. Zainteresowany ich kupnem jest Polski Fundusz Rozwoju.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Pomysł sprzedaży pojawił się wiosną. Prezydent miasta Marek Materek, szukając dodatkowych źródeł finansowania dla gminnych inwestycji, podał do wiadomości, że zamierza skorzystać z rozwiązań zaproponowanych przez rząd i wsparcia z Polskiego Funduszu Rozwoju. Miało to przynieść gminie od 25 do 30 mln zł wsparcia dla budżetu.

Były protesty

Wobec pomysłu sprzedaży protestowały związki zawodowe i rada pracowników PWiK, podkreślając, że “niezrozumiałe jest to, że prezydent chce sprzedać udziały w PWiK, czyli wyprowadzić pieniądze ze spółki i przeznaczyć je na cele niezwiązane z jej działalnością”

W swoim stanowisku przestrzegali przed możliwymi “problemami z przerwami dostaw wody i odprowadzania ścieków, przez zmniejszenie funduszy na usuwanie awarii i modernizację sieci”. 

Prezydent zapewniał jednak, że sprzedaż mniejszościowego pakietu udziałów w PWiK będzie bezpieczna dla spółki, dla miasta oraz gmin ościennych będących udziałowcami. Prezes PWiK Piotr Nowak, informował, że plan nie spowoduje znaczącego obciążenia finansowego dla spółki, a bardzo istotnym jego elementem jest “brak możliwości pojawienia się udziałów spółki na rynkach komercyjnych (nie jest możliwe ich przejęcie w ręce prywatne)”.

Ostatecznie radni w piątek zgodzili się na sprzedaż maksymalnie 28 700 udziałów o wartości nominalnej 17 mln zł.

PFR dla tych, co nie chcą się zadłużać

Polski Fundusz Rozwoju jest partnerem Ministerstwa Rozwoju w realizacji programu „Pakiet dla miast średnich”. Rolą PFR jest prowadzenie konsultacji z jednostkami samorządu terytorialnego dotyczących możliwości sfinansowania ich potrzeb inwestycyjnych. W ramach naboru do PFR zgłosiło się 150 samorządów, które poszukują możliwości realizacji inwestycji, nie mają możliwości pozyskania dotacji, a z różnych względów nie chcą lub nie mogą się zadłużać.

Przypomnijmy, że w styczniu tego roku Polski Fundusz Rozwoju stał się udziałowcem w spółkach wod-kan w Nowym Sączu i  Limanowej.

Sądeckie Wodociągi sprzedały udziały Polskiemu Funduszowi Rozwoju

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2023