Wodociągi Warszawskie w 1/3 samowystarczalne

Wodociągi Warszawskie w 1/3 samowystarczalne
R.G.
05.02.2024, o godz. 11:18
czas czytania: około 2 minut
0

Wodociągi Warszawskie informują o kolejnych postępach na drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej. W 2023 roku spółka wyprodukowała prawie 60 tys. MWh energii elektrycznej z własnych, głównie odnawialnych źródeł. To prawie jedna trzecia rocznego zapotrzebowania spółki, a zarazem energia, która wystarczyłaby na rok dla 30 tysięcy gospodarstw domowych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W przypadku Wodociągów Warszawskich, podstawowym odnawialnym źródłem energii są ścieki, a dokładniej biogaz wytwarzany w procesie fermentacji osadów ściekowych w trzech oczyszczalniach MPWiK. To Oczyszczalnie Ścieków: Czajka, Południe oraz Pruszków.

Dodajmy, że w 2023 roku spalanie biogazu pochodzącego z tych instalacji pozwoliło spółce uzyskać 49 tys. MWh energii elektrycznej.

Energia ze Słońca 

W ramach działalności MPWiK energię dostarczają również panele fotowoltaiczne zainstalowane na terenach należących do firmy. W ubiegłym roku udało się w ten sposób uzyskać 5,5 tys. MWh energii, co w stosunku do wartości 1,8 MWh uzyskanej w 2022 roku świadczy, jak zapewnia spółka, o znaczącym wzroście.

Natomiast trzecim źródłem energii własnej dla spółki jest turbina parowa w spalarni w zakładzie Czajka. Dzięki niej warszawska MPWiK pozyskuje kolejne 5,5 tys. MWh.

Oszczędność rzędu 56,7 mln. zł netto

Na obecnym etapie MPWiK kończy też modernizację oczyszczalni ścieków Południe, czego efektem ma być m.in. zwiększenie produkcji biogazu.

Jak zauważa MPWiK w Warszawie, przy uwzględnieniu średnich kosztów prądu, dzięki wykorzystaniu własnych źródeł energii, spółka w ubiegłym roku zaoszczędziła szacunkowo ponad 56,7 mln zł netto.

Odzysk ciepła ze ścieków 

Ponadto, Wodociągi Warszawskie, we współdziałaniu z PGNiG Termika i Veolią Warszawa weryfikują możliwości odzysku ciepła ze ścieków komunalnych.

W zaawansowaną fazę weszły też prace nad instalacją do ogrzewania ciepłem ze ścieków wybranych budynków kampusu Politechniki Warszawskiej.

Jak informuje stołeczne MPWiK, odzyskiwanie energii elektrycznej, cieplnej, a w przyszłości także surowców ze ścieków, to filary transformacji spółki w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym.

Ścieki oczyszczone już obecnie są przez wodociągowców wykorzystywane do procesów technologicznych, takich jak chłodzenie i mycie urządzeń czy podlewanie zieleni, a także na cele przeciwpożarowe. Dzięki ostatnim inwestycjom, spółka może dziś efektywnie odpowiadać na wyzwania ekologiczne i ekonomiczne.

Wystarczalne w 1/3

W efekcie powyższych działań, Wodociągi Warszawskie już w jednej trzeciej są samowystarczalne energetycznie. 

Warto też wiedzieć, że MPWiK dostarczają mieszkańcom Warszawy i niektórych ościennych gmin średnio prawie 350 mln litrów wysokiej jakości kranówki dziennie. W tym samym czasie odbierają i oczyszczają ponad 500 mln litrów ścieków.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024