Reklama

ad1a stihl [02.10-22.10.24]

Wrocław: Cztery zbiorniki retencyjne w Porcie Południowym są już prawie gotowe. Pomieszczą aż 60 tys. m3 wody

Wrocław: Cztery zbiorniki retencyjne w Porcie Południowym są już prawie gotowe. Pomieszczą aż 60 tys. m3 wody
09.02.2022, o godz. 9:05
czas czytania: około 2 minut
0

We wrocławskim Porcie Południowym przy ul. Długiej powstają cztery zbiorniki retencyjne, o łącznej pojemności 60 tysięcy metrów sześciennych. To jedne z największych tego typu obiektów w Europie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

 

Kamień węgielny pod budowę wmurowano 29 września 2020 r. Od tego czasu dużo się zmieniło w Porcie Południowym przy ul. Długiej we Wrocławiu.

Prace na finiszu

– Wszystkie zbiorniki zostały już wykonane i przeszły próby szczelności – informuje Martyna Bańcerek, rzeczniczka prasowa MPWiK. – Teraz zajmujemy się wykonaniem instalacji odgromowej. W zbiorniku numer 1 i 3 wykonywana jest elewacja. W zbiorniku numer 2 trwają prace elektryczne. A w zbiorniku numer 4 trwa montaż instalacji spłukującej i budowa kanalizacji deszczowej.

Przepompownia ścieków i infrastruktura towarzysząca

Oprócz tego powstała także przepompownia ścieków i infrastruktura towarzysząca. W pompowni ścieków retencjonowanych trwa montaż pomp i rurociągów stalowych oraz prowadzone są prace przygotowawcze do wykonania elewacji.

Budowa wchodzi w ostatni etap prac. Cztery zbiorniki, o łącznej powierzchni 60 tys. metrów sześciennych zabezpieczą miasto w trakcie ulewnych deszczów. Jednocześnie pomogą w pracy Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków na Janówku.

Jak to będzie wyglądać w praktyce?

W momencie, gdy nad Wrocławiem pojawią się duże opady deszczu, powstające ścieki popłyną do budowanych zbiorników retencyjnych, a nie od razu do oczyszczalni w Janówku. Dopiero gdy oczyszczalnia będzie mniej obciążona pracą, zgromadzone wcześniej ścieki opadowe zostaną do niej przesłane.

– Zmiany klimatu są nieuchronne, a MPWiK robi wiele, by zapobiegać ich skutkom – wyjaśnia potrzebę inwestycji Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. – Budowa zbiorników retencyjnych ma ogromne znaczenie nie tylko dla przyszłości naszego miasta i jego mieszkańców, ale też dla środowiska naturalnego. Dzięki nim będzie ono chronione w przypadku długotrwałych i intensywnych opadów deszczu.

– Nasza firma aktywnie realizuje politykę społecznej odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju, zgodną z tą wdrażaną przez władze Wrocławia – podkreśla Witold Ziomek, prezes MPWIK. – Za sprawą powstających zbiorników, przelew burzowy będzie w mniejszym stopniu zasilany ściekami z pogody deszczowej, co jednocześnie zapewni większą dbałość o środowisko naturalne i czystość Odry.

Budowa przy użyciu nowoczesnych technologii

Zbiorniki retencyjne posadowione są na płytach fundamentowych o grubości 70 cm. Każda z nich była betonowana. Do przeprowadzenia tego procesu użyto 1700 metrów sześciennych mieszanki na jedną płytę.

– Oznacza to, że w przypadku każdej z płyt, specjalną mieszankę na budowę musiało dostarczyć 220 samochodów. Z kolei ilość stali potrzebnej do wykonania zbrojenia jednej płyty to ponad 220 ton – zaznacza Witold Ziomek.

Zewnętrzne ściany zbiorników wykonano w technologii betonu sprężonego – to kontrolowane naciąganie lin stalowych, które zapobiega odkształceniom i rysom powstałym na skutek obciążenia zewnętrznego.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024