Reklama

AD1A KEMIPOL [13.12-21.12.24]

Wyzwania i perspektywy zrównoważonej gospodarki odpadami w świetle obecnych i planowanych regulacji prawnych - panel dyskusyjny

Wyzwania i perspektywy zrównoważonej gospodarki odpadami w świetle obecnych i planowanych regulacji prawnych - panel dyskusyjny
KK
04.09.2024, o godz. 11:25
czas czytania: około 2 minut
0

Paneliści 28. Konferencji "Kompleksowa Gospodarka Odpadami", która odbywa się w dniach 3-5 września w Zakopanem, rozmawiali o barierach w skutecznym egzekwowaniu przepisów oraz o tym, należałoby usprawnić system kontroli i nadzoru w branży. Rozmawiano również o poszukiwaniu optymalnego, sprawiedliwego dla wszystkich rozwiązania ROP.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Prowadzącym panel był Tomasz Szymkowiak z Przeglądu Komunalnego.

Mecenas Daniel Chojnacki powiedział, że efektywność przepisów jest istotna: – Przepisy dają inspektorom wiele możliwości, dlatego wnioski bywają tak długo rozpatrywane. Efektywność administracji pozostawia wiele do życzenia. W przypadku problemów środowiskowych mówi się często o zmianie prawa zamiast o tym co trzeba zrobić, żeby istniejące już przepisy były przestrzegane – mówił mecenas Chojnacki.

Nowelizacje

Krzysztof Baczyński ze Związku Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach Eko-Pak zwrócił uwagę na problem niespójności przepisów.

– Dwa systemy prawne są najbardziej popsute: prawo podatkowe i odpadowe. Nie da się zaplanować inwestycji przy rozregulowanym systemie. Nowelizacje ustaw powodują, że one się nawzajem nie widzą i same sobie często przeczą. A deklaratywne przepisy nie są stosowane, ze względu na brak woli politycznej – zauważył.

W opinii Wiolety Hucał z kancelarii ECO LEGAL: – Problemem jest kara za niski poziom recyklingu, a zamawiający zwykle przenosi odpowiedzialność na wykonawców. Nawet Krajowa Izba Odwoławcza dostrzegła ten problem. KIO mówi wprost “przeniesienie całej kary za nieosiągnięcia poziomu recyklingu jest zbyt dużym obciążeniem”. Mimo to w nowych ogłoszeniach przetargowych na wykonawców funkcjonuje to bez zmian. Tę sytuację oceniam za naganną – podsumowała.

– Niestety to gorzka prawda, która się potwierdza. Po słynnych pożarach wysypisk, o których mówiła cała Polska pojawiały się pomysły na nowelizacje prawa – potwierdziła dr Anna Popławska z Eonova i dodała – Niestety chcieliśmy dobrze, a wyszło jak zawsze. Pomysły były nietrafione.

Anna Popławska zaapelowała – Nie dokręcajmy śruby przedsiębiorcom, bo ta śruba się urwie. Zauważyła również, że urzędnicy są tylko ludźmi, a ich moce przerobowe są ograniczone. – W Polsce jest 6,5 tys. kontroli planowych a pozaplanowych nawet 7,5 tys. a co druga kontrola wykazuje naruszenia. Zamiast kija należałoby postawić na edukację.


Już 27 września zapraszamy na szkolenie online: 

Wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku, delikty administracyjne i kontrole

Sprawdź szczegóły: kontrole.abrys.pl


 

Kary finansowe

– Unia zmierza w kierunku odpowiedzialności karnej, gdzie instrument odpowiedzialności jest bardzo eksponowany, nawet do 40 milionów euro – dodał mecenas Daniel Chojnacki. W jego opinii może dojśc do sytuacji w której obywatele zaczną pozywać trucicieli, którzy powodują powstawanie pożarów, z cywilnego pozwu. – Jeśli uzasadnienie będzie wiązane z obawą o bezpieczeństwo i zagrożenie zdrowia, to takie procesy będą częstym zjawiskiem.

– Konieczne jest doskonałe zorientowanie w reżimach prawnych. Zamawiający ma obowiązek wymagać od wykonawcy podania informacji w jakich instalacjach mają zostać zagospodarowane odpady komunalne – powiedziała i dodała Wioleta Hucał i podkreśliła, że nie można proponować rozwiązań niezgodnych z obowiązującym obecnie prawem.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Prawo
css.php
Copyright © 2024