Prowadzącym panel był Tomasz Szymkowiak z Przeglądu Komunalnego.
Mecenas Daniel Chojnacki powiedział, że efektywność przepisów jest istotna: – Przepisy dają inspektorom wiele możliwości, dlatego wnioski bywają tak długo rozpatrywane. Efektywność administracji pozostawia wiele do życzenia. W przypadku problemów środowiskowych mówi się często o zmianie prawa zamiast o tym co trzeba zrobić, żeby istniejące już przepisy były przestrzegane – mówił mecenas Chojnacki.
Nowelizacje
Krzysztof Baczyński ze Związku Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach Eko-Pak zwrócił uwagę na problem niespójności przepisów.
– Dwa systemy prawne są najbardziej popsute: prawo podatkowe i odpadowe. Nie da się zaplanować inwestycji przy rozregulowanym systemie. Nowelizacje ustaw powodują, że one się nawzajem nie widzą i same sobie często przeczą. A deklaratywne przepisy nie są stosowane, ze względu na brak woli politycznej – zauważył.
W opinii Wiolety Hucał z kancelarii ECO LEGAL: – Problemem jest kara za niski poziom recyklingu, a zamawiający zwykle przenosi odpowiedzialność na wykonawców. Nawet Krajowa Izba Odwoławcza dostrzegła ten problem. KIO mówi wprost “przeniesienie całej kary za nieosiągnięcia poziomu recyklingu jest zbyt dużym obciążeniem”. Mimo to w nowych ogłoszeniach przetargowych na wykonawców funkcjonuje to bez zmian. Tę sytuację oceniam za naganną – podsumowała.
– Niestety to gorzka prawda, która się potwierdza. Po słynnych pożarach wysypisk, o których mówiła cała Polska pojawiały się pomysły na nowelizacje prawa – potwierdziła dr Anna Popławska z Eonova i dodała – Niestety chcieliśmy dobrze, a wyszło jak zawsze. Pomysły były nietrafione.
Anna Popławska zaapelowała – Nie dokręcajmy śruby przedsiębiorcom, bo ta śruba się urwie. Zauważyła również, że urzędnicy są tylko ludźmi, a ich moce przerobowe są ograniczone. – W Polsce jest 6,5 tys. kontroli planowych a pozaplanowych nawet 7,5 tys. a co druga kontrola wykazuje naruszenia. Zamiast kija należałoby postawić na edukację.
Już 27 września zapraszamy na szkolenie online:
Wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku, delikty administracyjne i kontrole
Sprawdź szczegóły: kontrole.abrys.pl
Kary finansowe
– Unia zmierza w kierunku odpowiedzialności karnej, gdzie instrument odpowiedzialności jest bardzo eksponowany, nawet do 40 milionów euro – dodał mecenas Daniel Chojnacki. W jego opinii może dojśc do sytuacji w której obywatele zaczną pozywać trucicieli, którzy powodują powstawanie pożarów, z cywilnego pozwu. – Jeśli uzasadnienie będzie wiązane z obawą o bezpieczeństwo i zagrożenie zdrowia, to takie procesy będą częstym zjawiskiem.
– Konieczne jest doskonałe zorientowanie w reżimach prawnych. Zamawiający ma obowiązek wymagać od wykonawcy podania informacji w jakich instalacjach mają zostać zagospodarowane odpady komunalne – powiedziała i dodała Wioleta Hucał i podkreśliła, że nie można proponować rozwiązań niezgodnych z obowiązującym obecnie prawem.
Komentarze (0)