Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Zielona Góra. Inwestycje wod-kan za 62 mln zł zakończone

Zielona Góra. Inwestycje wod-kan za 62 mln zł zakończone
PU
06.12.2021, o godz. 7:55
czas czytania: około 4 minut
0

Spółka Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja zakończyła właśnie pięcioletni projekt inwestycyjny wart 62 mln zł. Ponad 13 km nowej sieci wodociągowej, renowacja sieci kanalizacyjnej w Zielonej Górze i ponad 13 km nowej kanalizacji w Zatoniu, a do tego rozbudowa oczyszczalni ścieków w Łężycy, która dzięki wytwarzaniu biogazu, będzie mogła produkować prąd i ciepło na własne potrzeby. To efekty IV etapu projektu realizowanego w ramach programu „Infrastruktura i środowisko”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Późna jesień 2021 roku to dobry czas dla mieszkańców Zielonej Góry, Zatonia, Krepy i Łężycy, a właściwie całej aglomeracji. Mogą obserwować pełen zakres inwestycji, które porządkują gospodarkę ściekową w Zielonej Górze i cieszyć się nową jakością komfortu życia.

– Zainwestowaliśmy w kilometry nowych sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Zmodernizowaliśmy istniejące kanały, rozbudowaliśmy obiekty oczyszczalni ścieków w Łężycy. Powstała tam instalacja fermentacji osadów ściekowych na potrzeby wytwarzania energii odnawialnej w postaci biogazu, z którego będziemy produkować ciepło i prąd dla oczyszczalni – mówi Krzysztof Witkowski, prezes spółki Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja.

Nowe sieci

Realizacja projektu rozwiązuje problemy dotyczące rozbudowy systemu kanalizacji w oparciu o nowe sieci razem z przepompowniami ścieków, zaopatrzenia w wodę miejsc dotąd niezwodociągowanych oraz rozbudowy oczyszczalni ścieków i poprawy stanu istniejącej sieci kanalizacyjnej. Udało się wybudować łącznie ponad 13 km kanalizacji sanitarnej w sołectwie Zatonie, około 13,5 km sieci wodociągowej w sołectwach Krępa i Łężyca. Rozbudowano również oczyszczalnię ścieków komunalnych w zakresie zagospodarowania osadów ściekowych. Poddano również renowacji zniszczone kanały w mieście, odprowadzające ścieki do oczyszczalni.

– Projekt został zrealizowany w ciągi pięciu lat, zgodnie z umową o dofinansowanie. Jednostka realizująca projekt przygotowywała dokumentację i następnie przeprowadzała przetargi. Koordynowała też trójstronną współpracę pomiędzy wykonawcami i inżynierem kontraktu, w trakcie jego realizacji. Wszystkie roboty zostały wykonane należycie, i prawidłowo ukończone. Z pewnością budowa nowej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej przełoży się na poprawę komfortu życia mieszkańców, a rozbudowa oczyszczalni, poprzez budowę instalacji fermentacji osadów ściekowych, usprawni jej pracę – mówi Melania Miałkowska-Kopciuch, kierownik wydziału realizacji projektu Funduszu Spójności.

Nowa jakość w oczyszczalni

Cały projekt objął pięć kontraktów budowlanych. Pierwszy to rozbudowa łężyckiej oczyszczalni ścieków dla aglomeracji Zielona Góra. Powstałą tu instalacja fermentacji osadów, wraz z wykorzystaniem biogazu oraz układem kogeneracji. Umowę z wykonawcą, IDS-BUD S.A. z Warszawy, podpisano w styczniu 2019 r., a zadanie zostało zakończone w październiku 2021 r.

– Tutaj kluczowym obiektem są zamknięte komory fermentacyjne, gdzie osad podgrzewany i mieszany przez około miesiąc, w wyniku rozkładu substancji organicznych, wytwarza biogaz, który następnie, po uzdatnieniu, wykorzystywany jest do spalania w agregatach kogeneracyjnych. W ten sposób, na potrzeby oczyszczalni produkowane są energia elektryczna i ciepło – mówi Kazimierz Szcześniak, kierownik budowy IDS-BUD S.A.

Kanalizacja w Zatoniu

Kontrakt numer dwa to budowa zbiorczego systemu kanalizacji sanitarnej dla sołectwa Zatonie w Zielonej Górze. Wykonawca realizował to zadanie przez dwa lata, w okresie od lipca 2017 do września 2019. Nową sieć oddano do użytku w październiku 2019 r. Zbudowano ponad 13 km sieci kanalizacji sanitarnej oraz sześć przepompowni ścieków.

– Wszystkie obawy mieszkańców dotyczące budowy kanalizacji, związane z tym, że przepompownie zniszczą nasz piękny krajobraz, że będą źródłem nieprzyjemnych zapachów, okazały się na szczęście nieuzasadnione. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że XXI wiek zawitał do Zatonia. Moja rodzina jest trzypokoleniowa, w domu mieszka sześć dorosłych osób, więc zużycie wody jest bardzo duże. Komfort po podłączeniu do kanalizacji jest zupełnie inny niż wcześniej – mówi Jarosław Skorulski, mieszkaniec Zatonia.

Wodociągi w Krępie

Budowa sieci wodociągowej w sołectwie Krępa w Zielonej Górze to kolejna część inwestycji. W ramach zadania wybudowano ponad 8 km sieci wodociągowej, powstała również nowa pompownia wody w sołectwie Zawada, w rejonie głównej stacji uzdatniania wody. Przebudowana jest istniejąca pompownia przy ul. Szkolnej. Prace nad tym zadaniem trwały od listopada 2017 r. do listopada 2019.

Zielona Góra

Kolejny etap to renowacja kanalizacji na terenie aglomeracji Zielona Góra. Zakres prac obejmował renowację w kanałów biegnących w ulicy Trasa Północna. Realizację tego zadania podzielono na dwie części. Renowację sieci kanalizacyjnej wykonano metodą rękawa nasączonego żywicami termoutwardzalnymi. Pierwsza część prac zakończyła się w kwietniu 2019 r. Odnowiono wtedy kanały na odcinku 700 m, a renowacji poddano również dwanaście studni kanalizacyjnych. Druga część zadania zakończyła się w maju bieżącego roku. Odnowiona sieć to ponad 2 km kanałów i 34 studnie kanalizacyjne.

Rozbudowa w Łężycy

Siłami przedsiębiorstwa, które swoją siedzibę ma nieopodal Zielonej Góry – w Żarach, rozbudowana sieć wodociągowa w sołectwie Łężyca. Wykonawca wybudował ponad pięć kilometrów nowych wodociągów, a inwestycja swój finał miała w kwietniu 2018 roku.

Pięcioletni wysiłek

Okres realizacji całego projektu to lata 2017-2021. Inwestycje w ramach czwartego etapu pochłonęły około 62 mln zł. Złożyły się na to środki własne spółki Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja oraz unijna dotacja w wysokości około 39 mln zł. Mieszkańcy sukcesywnie przyłączają się do nowych sieci.

– Z satysfakcją patrzymy na efekty zaawansowania unijnych inwestycji, które realizują Zielonogórskie Wodociągi. Wszyscy wiemy jaka była sytuacja związana z pandemią, ale dzięki ciągłości i dobrej pracy, to jednak jako miasto wywiązujemy się z obietnic. To strategiczna inwestycja dla rozwoju Zielonej Góry i jej mieszkańców – mówi Dariusz Lesicki, wiceprezydent Zielonej Góry.

Głównym celem projektu jest eliminacja niedoborów w zakresie rozwiązań gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Zielona Góra, ale przyczynia się on również do osiągnięcia celów horyzontalnych programu „Infrastruktura i środowisko”, a także do wypełnienia wymagań dyrektyw środowiskowych Unii Europejskiej.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024