Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Zielone dachy na przystankach w Poznaniu. Oczyszczają powietrze i zapewniają cień

Zielone dachy na przystankach w Poznaniu. Oczyszczają powietrze i zapewniają cień
jwo
09.07.2020, o godz. 13:00
czas czytania: około 2 minut
5

Dzięki ekologicznej inicjatywie AMS i Grupy MTP w Poznaniu powstał pierwszy w Polsce system zielonych dachów na wiatach przystankowych. Projekt ma na celu zwiększenie liczby zielonych miejsc, które są niezbędne w oczyszczaniu powietrza w mieście.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Dach rozchodnikowy, który pokrywa tzw. eko-wiaty to 9 m² zieleni w mieście.  Pozwala to na zmagazynowanie w czasie deszczu nawet 90 l wody, obniża zapylenie powietrza o ok. 15-20 proc. w otoczeniu wiaty, absorbuje 7,3 kg CO2 rocznie, a w upalne dni obniża temperaturę pod dachem wiaty o 3-5 °C.

Rośliny tworzące dywany rozchodnikowe, które pokrywają poznańskie przystanki, są bardzo wytrzymałe na warunki środowiskowe, a dodatkowo ze względu na długi okres kwitnienia są przyjazne m.in. dla pszczół.

– Zielone przystanki, należące do zespołu City Marketingu Grupy MTP, których operatorem na mocy podpisanej z Grupą MTP umowy jest AMS, są niezwykle istotnymi dla miejskie infrastruktury rozwiązaniami typu nature-based solutions. Inspirowane naturą i wydajne ekono-micznie, dostarczają równocześnie korzyści natury ekologicznej, ekonomicznej i społecznej, a także wspierają adaptację do zmian klimatu – mówią przedstawiciele Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Darmowe webinarium “Zielone dachy i mała retencja” – zapisz się!

Docelowo w Poznaniu zazielenią się dachy przystanków zlokalizowanych w najbardziej zurbanizowanych miejscach. Na razie zielone są wiaty na przystankach przy Placu Bernardyńskim, Rynku Łazarskim, HCP i ul. Małe Garbary.

Podobne rozwiązania AMS z sukcesem zastosował na pilotażowych wiatach w Warszawie i Krakowie.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (5)


vvvvvvvvvvv

Komentarz #76547 dodany 2020-07-18 18:19:47

AMS czyli spółka córka AGORY ( michnik) podpina się do coraz wiekszej ilosci samorządów, do koryta.... i robi głupie projekty, przeplacane przez samorządy po 10 kroć. PO to by futrować propagandówke w nierentownym totalnie sektorze medialnym Gwybu.

Komentarz #76597 dodany 2020-07-18 22:14:15

vvvvvvvvvvv napisał/a:

AMS czyli spółka córka AGORY ( michnik) podpina się do coraz wiekszej ilosci samorządów, do koryta.... i robi głupie projekty, przeplacane przez samorządy po 10 kroć. PO to by futrować...

A tak poz tobą, to w domy wszyscy zdrowi? Scentralizuj wszystko! Niech ci Kaczyński chodnik pod twoim domem remontuje!

Adam

Komentarz #76570 dodany 2020-07-18 20:02:44

vvvvvvvvvvv napisał/a:

AMS czyli spółka córka AGORY ( michnik) podpina się do coraz wiekszej ilosci samorządów, do koryta.... i robi głupie projekty, przeplacane przez samorządy po 10 kroć. PO to by futrować...

Panie bóldupniku, nie każdy projekt fundowany przez kogoś kogo nie lubisz jest spiskiem osób, które "chcą się dorwać do koryta". Robią coś - źle Nie robią nic - źle Polakowi nie dogodzisz


DS

Komentarz #76650 dodany 2020-07-19 02:25:52

Co za bzdury. ;) "Absorbuje 7,3 kg CO2 rocznie". Każdy człowiek średnio produkuje rocznie 5 ton (!) CO2. Przypominam, że Poznań ma 500 tys. mieszkańców... Poza tym rośliny również zużywają po części tlen również w dzień, a w nocy wydzielają CO2. Bilans jest tylko lekko na plus. "Zmniejsza zapylenie powietrza o 15-20%." Gdzie? Zaraz przy wiacie? Powyżej wiaty? A może 5 m od wiaty? XD "Magazynuje 90 l wody." Myślałem, że po ostatnich suszach ludzie się czegoś nauczyli. "Zmniejsza temp. pod wiatą o 2-3 st.". Hahah :D dobre. Pomalowanie dachu na czarno dałoby lepsze efekt, a przy okazji budżet miasta by odetchnął. Szkoda, że nie napisali ile kasy na to poszło i ile będzie kosztowało utrzymanie. XD

Komentarz #76967 dodany 2020-07-20 09:05:39

DS napisał/a:

Co za bzdury. ;) "Absorbuje 7,3 kg CO2 rocznie". Każdy człowiek średnio produkuje rocznie 5 ton (!) CO2. Przypominam, że Poznań ma 500 tys. mieszkańców... Poza tym rośliny również zużywają...

> Bilans jest tylko lekko na plus. No właśnie ten bilans to 7.3kg CO₂. Może lepiej by brzmiało 3500 litrów. A ile byś się spodziewał z 9m²? Przecież ten "absorbowany" CO₂ jest przerabiany na zielone, ile kilo może przyrosnąć taka roślina (która przecież poza dwutlenkiem węgla robi się jeszcze z wody). > Pomalowanie dachu na czarno dałoby lepsze efekt Ty tak na serio? > “Magazynuje 90 l wody.” To akurat mnie też bawi, ale z innego powodu: nie chodzi o wodę, tylko znaczy tyle, że projektant przewidział że w pełni nasiąknięta ziemia może przyjąć 90kg wody i tyle doliczył do masy dachu żeby wyliczyć wytrzymałości. > Szkoda, że nie napisali ile kasy na to poszło i ile będzie kosztowało utrzymanie. XD W sensie ile kasy poszło na to, że na dach przystanku można położyć dodatkowe 150kg i na posadzenie tam zielska? Pewnie grosze różnicy porównując cenę tej i zwykłej wiaty.

Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024