Aspekty prawne dachów zielonych w Polsce, zazielenianie dachów i ścian na małych obiektach, pielęgnacja dachów zielonych, dobór roślinności, podsumowanie projektu GRAD realizowanego w polskich miastach – to tylko kilka zagadnień, które zostaną poruszone podczas webinarium “Spacer w chmurach – zielone dachy w Polsce” 21 października.

Zielone dachy są ważnym narzędziem łagodzenia i adaptacji miast do zmian klimatu, m.in. dlatego, iż pochłaniają dwutlenek węgla i inne zanieczyszczenia z atmosfery, absorbują wodę deszczową, zmniejszając ryzyko powodziowe, łagodzą efekt “miejskiej wyspy ciepła” oraz poprawiają mikroklimat w mieście. To one będą stanowić przedmiot dyskusji webinarium “Spacer w chmurach – zielone dachy w Polsce”, organizowanego 21 października br. przez redakcję miesięcznika “Zieleń Miejska”.

Porozmawiajmy o dachach zielonych

– Warto zakładać je nie tylko na budynkach użyteczności publicznej, ale i zachęcać do tego lokalne podmioty i samych mieszkańców. Pomóc w tym mogą lokalne strategie zielonych dachów wskazujące narzędzia i źródła finansowania mające wspierające zazielenianie miasta. Taką strategię już od 2014 r. realizuje miasto Hamburg, a w Polsce – w ramach projektu GRAD – podobne dokumenty zostały opracowane dla 8 polskich miast. – zaznacza Patrycja Płonka – kierownik projektów Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć “Energie Cités”, prelegentka zaproszona do udziału w webinarium.

– Rosnące zainteresowanie dachami zielonymi stawia przed inwestorami i wykonawcami nowe wyzwania. Spójna i kompleksowa regulacja prawna mogłaby pomóc zorganizować proces inwestycyjny. Niestety, w tym wypadku prawo nie nadąża za trendami. Dzisiaj obowiązujące regulacje są rozsiane w różnych aktach prawnych, regulujących jedynie wybrane aspekty zagadnienia. Gdzie wobec tego szukać wytycznych? Czy możemy sięgnąć do rozwiązań z innych krajów? Jak rozwiać pojawiające się wątpliwości? Czy można liczyć na ustawę dedykowaną dachom zielonym? Na te pytania poszukamy odpowiedzi 21 października. – zaprasza Sara Til Dąbrowska, adwokat.

Partnerzy webinarium

Partnerami merytorycznymi są: Fundacja Krajobrazy, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów, Polskie Stowarzyszenie “Dachy Zielone”, Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu oraz Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć “Energie Cités”.

Partnerami wydarzenia są: Bauder Polska, Leca Polska, Optigruen, Soprema, Xero Flor Polska.

Zapisy i szczegółowy program na: https://zielonedachy.abrys.pl/

Czytaj więcej

Skomentuj