Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Zielone przystanki w Białymstoku już dostępne

Zielone przystanki w Białymstoku już dostępne
jw
26.07.2019, o godz. 10:49
czas czytania: około 2 minut
0

Dwa pierwsze w Białymstoku zielone przystanki można już podziwiać na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Montaż i nasadzenia właśnie się zakończyły.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Zielone przystanki cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Takie rozwiązania pojawiły się m.in. w Siemiatyczach, Wrocławiu czy Krakowie. To odpowiedź na suszę w kraju, sposób na zatrzymanie wody opadowej w mieście, ale także na konieczność wprowadzenia zieleni tam, gdzie jest najbardziej potrzebna – w pasie drogowym, w miejscach oczekiwania na środek transportu.

W realizacji białostockiej zostały posadzone ozdobne trawy i krzewy wieloletnie. Na dachach pojawiły się sukulenty i inne rośliny odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ściany przystanków są otoczone pnączami.

Za jakiś czas, kiedy rośliny się rozrosną, te przystanki będą naprawdę piękne – powiedział zastępca prezydenta miasta Rafał Rudnicki. – Z pewnością będą atrakcją dla mieszkańców i osób przyjeżdżających do naszego miasta. Takie rozwiązania są także korzystne dla środowiska.

Roślinny dach przystanku obniży temperaturę i uprzyjemni oczekiwanie na autobus w upalny dzień. Zatrzyma nawet 90 proc. deszczu spadającego na ten dach w ciągu roku.

– Woda opadowa gromadzona pod przystankiem będzie wykorzystywana do nawadniania pnączy na ścianie. Rośliny posadzone wokół przystanku produkują w ciągu roku ok. 10 kg tlenu, poprawiają jakość powietrza, zmniejszają ilość pyłów zawieszonych i innych zanieczyszczeń. To oznacza zdrowsze powietrze w przestrzeni miejskiej – informuje Anna Kowalska z Urzędu Miasta Białegostoku.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024