Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Zmiana taryf za wodę? Większość firm wodociągowych odnotowała drastyczne podwyżki cen energii elektrycznej i gazu

Zmiana taryf za wodę? Większość firm wodociągowych odnotowała drastyczne podwyżki cen energii elektrycznej i gazu
PU/PAP
01.07.2022, o godz. 10:42
czas czytania: około 2 minut
0

Ponad 80% spółek wodociągowych opowiada się za wnioskowaniem o skrócenie trzyletniego okresu obowiązywania obecnych taryf za wodę i ścieki. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest pogarszająca się sytuacja ekonomiczna.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Zmiana taryf za wodę to konieczność dla większości firm branży wod-kan. Tak wynika z anonimowej ankiety przeprowadzonej przez Izbę Gospodarczą „Wodociągi Polskie” wśród swoich członków. Ankieta zawierała pytania dotyczące zdiagnozowania sytuacji w przedsiębiorstwach i oceny strat ponoszonych względem aktualnej sytuacji ekonomicznej, spowodowanej podwyżkami cen energii elektrycznej oraz rosnącą inflacją.

Jest bardzo źle

Wyniki ankiety wskazują, że sytuacja przedsiębiorstw wodociągowo–kanalizacyjnych jest na tyle zła, że jeśli nawet nie wystąpiły jeszcze z wnioskiem o skrócenie taryf, to zamierzają to zrobić. Ponad 80% spośród 204 ankietowanych firm chce wnioskować o zmianę taryfy. Ponadto z ankiety wynika, że stratę w 1 kwartale 2022 roku poniosło 70% przedsiębiorstw.

Drastyczne podwyżki

Zdecydowana większość ankietowanych firm wod-kan odnotowała drastyczne podwyżki cen energii elektrycznej i gazu. Wzrost kosztów energii kształtuje się od kilkunastu do 378%. Średni wzrost wynosi ponad 70%. Wpływ podwyżek cen energii elektrycznej i gazu na wzrost kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw kształtuje się na poziomie 2% – 11%. Są co prawda przedsiębiorstwa, które nie odnotowały zwiększenia kosztów, ale są to firmy posiadające długoterminowe (zwykle 2-3 lata) umowy na dostawy energii, albo takie, które prowadzą postępowania zmierzające do wyłonienia dostawców energii, i w najbliższym czasie spodziewają się ogromnych podwyżek.

Przede wszystkim średnie firmy

Ankietę IGWP wypełniło 204 członków. W przeważającej większości są to średnie przedsiębiorstwa (obsługujące od 20 –100 tys. mieszkańców korzystających z sieci wodociągowo-kanalizacyjnej) i przedsiębiorstwa duże (obsługujące powyżej 100 tys. mieszkańców). 28,4% ankietowanych to małe przedsiębiorstwa (poniżej 20 tys. mieszkańców).

Gminy mają prawo

O prawie gmin do złożenia wniosku o zmianę taryf przed końcem terminu ich obowiązywania przypominała w Sejmie RP Joanna Kidzińska, dyrektor Departamentu Gospodarki Wodno-Ściekowej PGW Wody Polskie, jako podstawę prawną wskazując art. 24 j ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Przepis ten mówi, że w uzasadnionych przypadkach, w szczególności jeżeli wynika to z udokumentowanych zmian warunków ekonomicznych oraz wielkości usług i warunków ich świadczenia, przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne w trakcie obowiązywania dotychczasowej taryfy może złożyć do organu regulacyjnego wniosek o skrócenie okresu obowiązywania tej taryfy wraz z projektem nowej taryfy oraz uzasadnieniem. Według dyrektor Kidzińskiej Wody Polskie dotychczas nie zauważyły zwiększonego zainteresowania miast skróceniem obowiązywania taryf.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024