Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Zmiany klimatu, kolektory i zbiornik retencyjny w Warszawie

Zmiany klimatu, kolektory i zbiornik retencyjny w Warszawie
R.G.
04.07.2024, o godz. 10:59
czas czytania: około 2 minut
0

Jak informują stołeczni wodociągowcy, w ciągu ostatnich 16 lat Wodociągi Warszawskie zrealizowały program inwestycyjny na kwotę ponad 10 mld zł. Środki te pozwoliły nie tylko na budowę i modernizację sieci wodociągowo-kanalizacyjnej w mieście, ale także na inwestycje zwiększające bezpieczeństwo mieszkańców w związku z negatywnymi skutkami zmian klimatu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK), zwracają uwagę na to, że skutki zmian klimatu dobrze widoczne są także w Warszawie, np. w postaci deszczy nawalnych, które powodują lokalne zalewiska.

Żeby zabezpieczyć się przed tego rodzaju zjawiskami miasto wybudowało nowe, wielkośrednicowe kolektory: Lindego Bis, Mokotowski Bis oraz Wiślany, co wraz ze zbiornikiem retencyjnym utworzonym na terenie Oczyszczalni Ścieków „Czajka” zwiększa wydolność stołecznej sieci kanalizacyjnej o łącznie ok. 140 tys. m3.

Kolektory C-Bis i Zachodni

Zwiększeniu retencji wód w mieście służyły też inne zadania zrealizowane przez MPWiK, czyli budowa kolektora C-Bis, a także kolektora Zachodniego.

Warszawscy wodociągowcy przeprowadzili również modernizacje kolektorów: Nadbrzeżnego czy Burakowskiego. Wszystkie te inwestycje udało się zrealizować dzięki wsparciu ze środków Unii Europejskiej. 

1/3 energii z OZE

Jak podkreśla MPWiK, nowe i zmodernizowane kolektory to działania związane z minimalizowaniem negatywnych skutków zmian klimatu. Spółka skupia się także na działaniach, które mają klimatowi służyć.

W ostatnich latach zamontowano panele fotowoltaiczne, zwiększając tym samym ilość energii produkowanej z własnych, ekologicznych źródeł. Dziś stołeczne wodociągi, nie tylko dzięki fotowoltaice, ale także poprzez produkcję biogazu wytwarzanego w procesie fermentacji osadów ściekowych, pozyskują ponad 1/3 zielonej energii potrzebnej do swojej własnej działalności.

Ponad 10 mld zł na inwestycje 

Stołeczne MPWiK nie zapomina też o swoim głównym i najważniejszym zadaniu, którym jest zapewnianie nieprzerwanego dostarczania wody mieszkańcom stolicy, a także  zapewnienie sprawności sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. 

W związku z tym, Warszawskie Wodociągi stale budują i modernizują zarówno samą sieć, jak i towarzyszące jej obiekty. Chodzi tu m.in. o budowę nowych pompowni ścieków i modernizację zakładów.

Do kategorii kluczowych inwestycji warszawskiego MPWiK z ostatnich lat zaliczono więc m.in.: modernizację Zakładu Północnego, dzięki której poprawiła się jakość wody dostarczanej mieszkańcom północnych dzielnic stolicy. 

Dodajmy, że w ciągu ostatnich 16 lat spółka wydała na swój program inwestycyjny ponad 10 mld zł. I niemal 1/3 tej kwoty stanowiło wsparcie unijne.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024