Reklama

envicon 2023 ad1a

Zrzut ścieków do Bałtyku wstrzymany

Zrzut ścieków do Bałtyku wstrzymany
PAP/szp
26.05.2020, o godz. 14:10
czas czytania: około 1 minuty
1

W wyniku protestów odłożono na jesień zrzut nieczystości do bałtyckiej cieśniny Sund z systemu kanalizacji w Kopenhadze. Według władz duńskiej stolicy jest to konieczne w związku z budową inwestycji mieszkaniowej w dzielnicy Nordhavn.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Zapowiadany zrzut 290 tys. m sześć. ścieków, które mogłyby wypełnić 200 basenów pływackich, wywołał protesty w Danii oraz Szwecji. Ekolodzy twierdzą, że bogata w substancje odżywcze nieoczyszczona woda przyczyni się do wykwitu sinic w Bałtyku i zabrudzenia plaż.

Plany tymczasowej rezygnacji z oczyszczania wody skrytykowała duńska minister środowiska Lea Wermelin. Zauważyła przy tym, że decyzja leży w gestii władz samorządowych. Natomiast minister środowiska i klimatu Szwecji Isabella Loevin wyraziła oburzenie faktem, że o zrzucie nie zostały poinformowane szwedzkie władze.

W niedzielę najpierw przedsiębiorstwo kanalizacyjne Hofor oświadczyło, że „w wyniku porozumienia z władzami Kopenhagi wstrzymano zrzut nieczystości do poniedziałku”. Następnie, w kolejnym komunikacie, władze duńskiej stolicy poinformowały o przełożeniu tej operacji na jesień. Lokalni politycy tłumaczyli, że za pierwotną zgodą stali urzędnicy niższego szczebla.

Początkowo zakładano, że zrzut nieczystości rozpocznie się w niedzielę i potrwa pięć kolejnych dni. Duńska minister środowiska Lea Wermelin zaapelowała o poszukanie możliwości uniknięcia przedostania się ścieków do Bałtyku.

Według władz Kopenhagi powodem planowanego zrzutu nieczystości z systemu kanalizacji są prace przygotowawcze pod dzielnicę mieszkaniową Nordhavn, które tymczasowo uniemożliwiają korzystanie z kluczowej rury.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


dafaku

Komentarz #63521 dodany 2020-05-27 13:53:30

Nie rozumiem, Najpierw ta duńska minister klimatu czepia się, że zrzut ścieków zawieszono a potem mówi, że trzeba coś zrobić, żeby ścieki nie trafiły do Bałtyku...

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2023