Związek Miast Polskich domaga się odwołania władz PGW Wody Polskie

Związek Miast Polskich domaga się odwołania władz PGW Wody Polskie
R.G.
19.12.2023, o godz. 10:13
czas czytania: około 2 minut
0

15 grudnia br., podczas posiedzenia w Dąbrowie Górniczej, Zarząd Związku Miast Polskich wystosował oświadczenie, w którym domaga się m.in. natychmiastowego odwołania z funkcji członków kierownictwa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (w tym zwłaszcza wiceprezesa Pawła Rusieckiego).

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W punkcie 2. Oświadczenia ZMP (które dotyczy problemów branży wod-kan.) czytamy, że: „Zarząd Związku domaga się natychmiastowego odwołania ze swoich funkcji członków kierownictwa PGW Wody Polskie (w tym zwłaszcza wiceprezesa Pawła Rusieckiego), którzy z pobudek politycznych sabotowali procedurę zatwierdzania taryf opłat za wodę i ścieki komunalne, lekceważąc przepisy prawa, regulujące tę sferę. Potwierdzają to między innymi kolejne wyroki sądów. W warunkach galopującej inflacji i znacznie ją przekraczających wzrostów cen energii i innych materiałów oraz usług nieuzasadniona, nierzadko kilkuletnia zwłoka w tej procedurze, spowodowała poważne trudności ekonomiczne w wielu przedsiębiorstwach branży wodociągowo-kanalizacyjnej.”

Znaczące zmniejszenie inwestycji 

Zarząd ZMP zauważa też, że w tym czasie znacząco zmniejszył się poziom inwestycji w sektorze, a w skrajnych przypadkach pod znakiem zapytania stanęła ciągłość dostaw wody dla mieszkańców i dodaje, że: „Kierowane przez nas od kilku lat sygnały o pogarszaniu się sytuacji w tym sektorze, m.in. za pośrednictwem Senatu RP, były całkowicie ignorowane. Oczekujemy, że do czasu oczekiwanych zmian w ustawie proces ten – zgodnie z aktualnymi przepisami prawa – będzie przebiegał bez zakłóceń.”

Miasta piętnują postawę Morawieckiego 

W swoim Oświadczeniu Zarząd Związku Miast Polskich stanowczo – jak to ujęto w punkcie pierwszym tekstu – napiętnował nieodpowiedzialność byłego Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego, który poprzez nieuzasadnioną i niewytłumaczalną zwłokę w wykonaniu ustawowego obowiązku powołania osób pełniących funkcję organu wykonawczego w gminach, których wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci zostali wybrani do Sejmu i Senatu, spowodował brak ciągłości w funk­cjo­nowaniu kilkunastu urzędów gmin. Naraziło to wielu obywateli na zbędną zwłokę w załatwianiu ważnych dla nich spraw urzędowych, a także w uzyskiwaniu należnych świadczeń.

Propozycje zmian przepisów 

Zarząd ZMP podkreślił też, że w oddzielnym stanowisku przed­stawi propozycje zmian przepisów prawa, które zdaniem zarządu organizacji, zapewnić mają wyeliminowanie tego zagrożenia w przyszłości.


Czy Wody Polskie trzeba zlikwidować, czy wystarczy zreformować?


 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024