W punkcie 2. Oświadczenia ZMP (które dotyczy problemów branży wod-kan.) czytamy, że: „Zarząd Związku domaga się natychmiastowego odwołania ze swoich funkcji członków kierownictwa PGW Wody Polskie (w tym zwłaszcza wiceprezesa Pawła Rusieckiego), którzy z pobudek politycznych sabotowali procedurę zatwierdzania taryf opłat za wodę i ścieki komunalne, lekceważąc przepisy prawa, regulujące tę sferę. Potwierdzają to między innymi kolejne wyroki sądów. W warunkach galopującej inflacji i znacznie ją przekraczających wzrostów cen energii i innych materiałów oraz usług nieuzasadniona, nierzadko kilkuletnia zwłoka w tej procedurze, spowodowała poważne trudności ekonomiczne w wielu przedsiębiorstwach branży wodociągowo-kanalizacyjnej.”
Znaczące zmniejszenie inwestycji
Zarząd ZMP zauważa też, że w tym czasie znacząco zmniejszył się poziom inwestycji w sektorze, a w skrajnych przypadkach pod znakiem zapytania stanęła ciągłość dostaw wody dla mieszkańców i dodaje, że: „Kierowane przez nas od kilku lat sygnały o pogarszaniu się sytuacji w tym sektorze, m.in. za pośrednictwem Senatu RP, były całkowicie ignorowane. Oczekujemy, że do czasu oczekiwanych zmian w ustawie proces ten – zgodnie z aktualnymi przepisami prawa – będzie przebiegał bez zakłóceń.”
Miasta piętnują postawę Morawieckiego
W swoim Oświadczeniu Zarząd Związku Miast Polskich stanowczo – jak to ujęto w punkcie pierwszym tekstu – napiętnował nieodpowiedzialność byłego Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego, który poprzez nieuzasadnioną i niewytłumaczalną zwłokę w wykonaniu ustawowego obowiązku powołania osób pełniących funkcję organu wykonawczego w gminach, których wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci zostali wybrani do Sejmu i Senatu, spowodował brak ciągłości w funkcjonowaniu kilkunastu urzędów gmin. Naraziło to wielu obywateli na zbędną zwłokę w załatwianiu ważnych dla nich spraw urzędowych, a także w uzyskiwaniu należnych świadczeń.
Propozycje zmian przepisów
Zarząd ZMP podkreślił też, że w oddzielnym stanowisku przedstawi propozycje zmian przepisów prawa, które zdaniem zarządu organizacji, zapewnić mają wyeliminowanie tego zagrożenia w przyszłości.
Czy Wody Polskie trzeba zlikwidować, czy wystarczy zreformować?
Komentarze (0)