Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Związek Miast Polskich prosi prezydenta o weto w sprawie uzzw

Związek Miast Polskich prosi prezydenta o weto w sprawie uzzw
gj
16.11.2017, o godz. 15:44
czas czytania: około 2 minut
0

W miniony wtorek prezes Związku Miast Polskich, Zygmunt Frankiewicz, zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o niepodpisywanie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz przekazanie jej Sejmowi do ponownego rozpatrzenia.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

– W imieniu Związku Miast Polskich, wyrażając jednocześnie stanowisko całego środowiska samorządowego, jak również znacznej liczby podmiotów komunalnych działających w branży wodociągowo-kanalizacyjnej, zwracam się z prośbą o odmowę podpisania ustawy z dnia 27 października 2017 roku o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz niektórych innych ustaw i przekazanie jej w trybie art. 122 ust. 5 Konstytucji Sejmowi do ponownego rozpatrzenia – rozpoczyna list prezes ZMP, Zygmunt Frankiewicz.

W przypadku niepodzielenia przez prezydenta zarzutów strony samorządowej, biorąc pod uwagę wątpliwości związane z nowelizacją uzzw, prezes ZMP prosił o wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie jej zgodności z Konstytucją.

Członkowie ZMP podkreślają, że ustawa dotyczy ważnego zadania własnego gmin, czyli zaspokajania zbiorowych potrzeb mieszkańców w zakresie wodociągów i zaopatrzenia w wodę oraz kanalizacji. Według nich przekazanie tej roli do instytucji rządowej, która nie ponosi żadnej odpowiedzialności za realizację tego zadania, pozostaje w sprzeczności z konstytucyjnymi zasadami pomocniczości, decentralizacji oraz samodzielności jednostek samorządu terytorialnego.

Prezes ZMP zwraca również uwagę na liczne uchybienia proceduralne, które miały miejsce podczas procesu legislacyjnego i które świadczą o naruszeniu zasady prawidłowej legislacji w rozumieniu art. 2 Konstytucji. Powołuje się przy tym na opinie prawników i profesorów, w tym prof. B. Banaszaka i prof. Krystiana Ziemskiego.

W rozmowie z nami rzeczniczka prasowa ZMP, Joanna Proniewicz, zaznaczyła, że Związek liczy na pozytywną odpowiedź prezydenta, który do tej pory uwzględniał postulaty samorządów. Zapowiedziała też, że samorządowcy są gotowi do podjęcia rozmów w tej sprawie, których według nich zabrakło podczas prac nad nowelizacją.

Przypomnijmy, że strona samorządowa KWRiST wraz z Izbą Gospodarczą „Wodociągi Polskie” złożyła już wcześniej w tej sprawie petycję do Sejmu, która została rozpatrzona negatywnie.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad3b WODKAN TI-MA [27.05 – 09.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024