Miasto dostanie 15,5 mln zł na budowę węzłów integracyjnych Rębiechowo i Osowa oraz 26,3 mln zł na rozbudowę węzłów integracyjnych Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz i budowę tras dojazdowych do węzłów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i Szybkiej Kolei Miejskiej.

Umowa na dofinansowanie, przyznane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, podpisana zostanie w poniedziałek, 29 maja.

– Od lat zachęcamy gdańszczan do korzystania z komunikacji zbiorowej, a także z bardziej ekologicznych sposobów przemieszczania się niż własny samochód. Powstają nowe trasy tramwajowe, trasy rowerowe i związana z nimi infrastruktura. Dzięki uzyskanym z RPO pieniądzom uda się poszerzyć tę sieć o kolejne ważne elementy – mówi Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej.

W ramach węzła przesiadkowego w Rębiechowie Gdańsk wybuduje parking na 387 miejsc postojowych oraz zainstaluje monitoring. Partner projektu, którym jest gmina Żukowo, rozbuduje drogi dojazdowe (rowerowe oraz dla samochodów i transportu zbiorowego), w tym ulice: Akacjowa (ok. 750 m), Słoneczna (ok. 2,4 km) oraz Czaple (ok. 800 m).

Trasy rowerowe powstaną na trasie z miejscowości Leźno, Lniska, Chwaszczyno, Banino, Pępowo do nowego węzła w Rębiechowie. Łącznie będzie to prawie 26 km dróg.

– Natomiast węzeł integracyjny w Gdańsku Osowie stworzy sprawny i funkcjonalny system obsługi transportowej w rejonie dzielnicy Osowa i wschodniej części gminy Żukowo, z wykorzystaniem dostępu do linii PKM dla transportu zbiorowego, rowerów, samochodów osobowych i pieszych – wyjaśnia Marcin Dawidowski, dyrektor Wydziału Programów Rozwojowych w gdańskim magistracie.

Utworzenie węzła zostanie zrealizowane przez połączenie ul. Barniewickiej z ul. Letniskową, przebudowę układu pętli autobusowej i budowę parkingów przy przystanku PKM. Parkingi będą dysponować 40 miejscami dla samochodów osobowych i 100 dla rowerów.

Projekt obejmuje też utworzenie na terenie Gdańska parkingów rowerowych kubaturowych, na około 500 miejsc w Śródmieściu i Wrzeszczu, budowę nowych wiat na przystankach autobusowych i tramwajowych na węźle integracyjnym Gdańsk Główny, budowę naziemnego przejścia dla pieszych z dworca PKP w stronę City Forum na węźle integracyjnym Gdańsk Główny, budowę miejsc postojowych w systemie Kiss&Ride w lokalizacjach: Gdańsk Główny (10 miejsc postojowych) i Gdańsk Wrzeszcz (15 miejsc postojowych), a także zakup i montaż tablic systemu informacji pasażerskiej w obu lokalizacjach.

Oba dofinansowane projekty będą realizowane etapami, jednak całość prac musi zakończyć się najpóźniej pod koniec 2020 r.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj