Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

100 dni pracy Ministerstwa Środowiska (audio)

100 dni pracy Ministerstwa Środowiska (audio)
27.02.2008, o godz. 13:55
czas czytania: około 4 minut
0

Wczoraj prof. Maciej Nowicki, Minister Środowiska wziął udział w konferencji prasowej, dotyczącej podsumowania pracy Ministerstwa Środowiska w okresie 100 dni rządu oraz planów na przyszłość.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

W spotkaniu wzięli również udział Sekretarz Stanu, Stanisław Gawłowski,  Podsekretarz Stanu w MŚ Henryk Jacek Jezierski – Główny Geolog Kraju, Podsekretarz Stanu w MŚ Janusz Zaleski, Podsekretarz Stanu, Maciej Trzeciak – Główny Konserwator Przyrody –  oraz Dyrektor Generalny Ministerstwa Środowiska, Bernard Błaszczyk.

zapis dźwiękowy konferencji prasowej znajdziesz tutaj (format WMA)

– Obejmując resort środowiska – powiedział minister Maciej Nowicki  – zorientowaliśmy się, że wiele rzeczy musimy szybko zmienić. Zwróćmy uwagę np. na dotychczasowe kontakty z UE. Obejmując ministerstwo zastaliśmy przykłady naruszenia prawa wspólnotowego, 27 postępowań, które toczą się przeciwko Polsce w zakresie ochrony przyrody, jest skarga do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości dotycząca obwodnicy Augustowa i niewystarczającej liczby obszarów Natura 2000.
 
Minister dodał, że Komisja Europejska wdrożyła już wiele procedur przeciwko Polsce (są to procedury, które poprzedzają oficjalną skargę). Jeżeli nie zmienimy postępowania, dojdziemy w Polsce do momentu, kiedy nieuregulowanie wszystkich spraw będzie mogło spowodować nawet zatrzymanie rozwoju gospodarczego kraju.

Minister stwierdził, że powinniśmy zacząć myśleć  kategoriami unijnymi: rozwój gospodarczy – tak, ale z uwzględnieniem wszystkich zasad, standardów, związanych z ochroną środowiska.  

Klasycznym przykładem tego, w jaki sposób działanie poprzedniego rządu wpłynęło na sytuacje konfliktowe, jest postępowanie z obszarami Natura 2000. Minister zwrócił uwagę na to, że dopuszczono do szeregu zaległości, ale powinny one zostać uregulowane w bieżącym roku. Obecnie w krótkim czasie opracowano strategię wyznaczania obszarów Natura 2000. Zlecono ponadto, aby w Instytucie Ochrony Przyrody w Krakowie przygotowana została dobra baza danych dotycząca tych obszarów.  

Kolejną poruszaną kwestią była sprawa rozdziału limitów emisji CO2. Minister podkreślił, że Polska otrzymała zbyt mały limit emisji na lata 2008-2012. W tej sprawie złożona została skarga na decyzję KE. – Przyszliśmy w połowie listopada – dodał profesor Nowicki – a do tego czasu niemal żaden limit nie został rozdzielony.. Obecnie zakończyły się już w sprawie Krajowego Planu Rozdziału Uprawnień (KPRU 2) uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje społeczne, na początku marca wyślemy nasze propozycje do KE.

Minister podjął również temat, budzący wiele kontrowersji, a dotyczący podejścia do  sprawy rozdziału dotacji, jakie Polska ma otrzymać  w latach 2007-2013 z UE na ochronę środowiska – 5 mld euro w ramach programu operacyjnego  Infrastruktura i Środowisko. Zwrócił uwagę na uprzednie nieuczciwe potraktowanie autorów projektów, bo poprzedni rząd pieniądze rozdzielił na 175 projektów i takim działaniem całkowicie wypełnił limit. Dodatkowo dopisał 220 projektów na tzw. liście rezerwowej, mamiąc przedsiębiorców, że mają oni szanse na dofinansowanie projektów. Z  listy przygotowanej przez poprzednią ekipę wybraliśmy tylko najlepsze, kluczowe projekty o kosztach powyżej 25 mln euro, o dużym przygotowaniu do realizacji (48 projektów). 70 % środków pozostawiliśmy, jako wolne, z których mogą korzystać wszyscy w drodze konkursu – powiedział prof. Maciej Nowicki.

Minister poinformował, również, że konieczne jest zajęcie się sprawą opracowania strategii gospodarki wodnej, której do tej pory w Polsce nie stworzono. Dlatego głównym zadaniem Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej (KZGW) jest przygotowanie jej w ciągu najbliższych 3 miesięcy.

Minister poruszył także temat konferencji klimatycznej w Poznaniu (COP 14). Polska ma być jej organizatorem, ale poprzedni decydenci nie zarezerwowali na ten cel żadnych środków finansowych w budżecie państwa.

W dniu 17 stycznia 2008 r. prof. Maciej Nowicki, Minister Środowiska oraz Yvo de Boer, Sekretarz Wykonawczy Ramowej Konwencji NZ w sprawie Zmian Klimatu podpisali w Bonn umowę między Rządem RP i Sekretariatem Konwencji, dotyczącą zorganizowania w Polsce XIV Konferencji Klimatycznej. Zabezpieczono już też pieniądze na realizację przedsięwzięcia – największej konferencji w historii naszego kraju.
Minister podkreślił ponadto, jak ważne są kwestie dotyczące oszczędności energii,  odnawialnych źródeł energii  oraz opracowania dobrych przepisów prawa.

– Są trzy rzeczy, które decydują  o skutecznej ochronie środowiska – powiedział prof. Maciej Nowicki – pierwszą jest dobre prawo – dobrym przykładem jest najnowsza nowelizacja ustawy Prawo geologiczne i górnicze, a także  pakiet ustaw dotyczących odpadów, ocen oddziaływania na środowiska, GMO. itp.

Drugim obowiązkiem jest  kontrola przestrzegania tego prawa.

Trzecią istotną rzeczą są finanse. System Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i funduszy wojewódzkich jest dobry, ale wymaga reformy, która przyczyni się do tego, że będzie on  bardziej skuteczny i pomocny w realizacji inwestycji służących ochronie środowiska. Ministerstwo powinno się skupić na tworzeniu prawa, stworzeniu strategii narodowych i współpracy z zagranicą, a szczególnie w kwestii kontaktów z KE.

źródło: Ministerstwo Środowiska
fot. Ministerstwo Środowiska

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024