Kilkaset paneli słonecznych, ogniw fotowoltaicznych i kotłów na biomasę będzie wytwarzało czystą energię na Pomorzu. Projekty otrzymają łącznie 71 mln zł unijnego dofinansowania.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego podpisał umowy na dofinansowanie projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii z samorządowcami z Luzina, Rumi, Pelplina, Przywidza, Sierakowic i Somonina. Zastosowane w tych gminach urządzenia wyprodukują łącznie prawie 10 megawatów mocy.

Fotowoltaika i pompy ciepła

Do końca października 2020 roku w gminach Przywidz i Somonino uruchomione zostaną instalacje fotowoltaiczne, które produkować będą energię na potrzeby budynków publicznych oraz prawie 400 budynków mieszkalnych. Dzięki temu poprawi się efektywność energetyczna i wzrośnie bezpieczeństwo dostaw energii, która produkowana będzie na miejscu i nie będzie przesyłana liniami energetycznymi. Projekt będzie kosztować prawie 14,5 mln zł, z tego 10 mln stanowić będzie dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Również w Sierakowicach i Sulęczynie instalowane będą odnawialne źródła energii. Powstanie tam łącznie 855 instalacji solarnych oraz 295 powietrznych pomp ciepła. Wybudowane zostanie również uliczne oświetlenie solarne i hybrydowe. Takich lamp będzie 51. Projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 8 316 921,99 złotych (ok. 85 % wartości kosztów kwalifikowanych). Koszt całkowity inwestycji to 9 956 025,10 złotych.

 

System zarządzania energią dla Rumi i Szemudu

Na terenie Rumi oraz gminy Szemud w budynkach użyteczności publicznej oraz w mieszkalnych zamontowanych zostanie 211 instalacji fotowoltaicznych wraz z systemem zarządzania energią. Dzięki temu gminy zyskają nowoczesną technologię energetyczną, a powietrze dzięki eliminacji dotychczasowych brudnych źródeł energii będzie czystsze. Instalacje będą produkować około pół megawata mocy. Łączny koszt projektów to prawie 8 mln zł, z czego około 6 mln zł stanowić będzie dofinansowanie z RPO WP 2014-2020.

Do końca stycznia 2020 roku planowane jest zakończenie projektu w gminie Luzino oraz w Redzie, Pucku Linii, Łęczycach i Gniewinie. Za ponad 12 mln zł  zainstalowane zostaną tam pompy ciepła, instalacje solarne oraz fotowoltaiczne. Z kolei w Pelplinie i Chmielnie planowane jest zainstalowanie fotowoltaiki w  sześciu budynkach publicznych oraz w 23 mieszkalnych. Projekt kosztować będzie ponad 2 mln zł, a unijne dofinansowanie wyniesie około 1,9 mln zł.

OZE dla gmin kaszubskich

Dzięki dotacjom z UMWP instalacje fotowoltaiczne i biogazowe powstaną także w gminach: Lipusz, Starogard Gdański, Lubichowo i Czersk. W gminach Starogard Gdański oraz Bobowo zostanie zamontowanych 349 instalacji odnawialnych źródeł energii. Zależnie od specyfiki konkretnych gospodarstw domowych, których będzie 222, będą to albo kolektory słoneczne, albo panele fotowoltaiczne lub kotły na biomasę. Łącznie, wszystkie instalacje pozwolą wyprodukować prawie 2,5 megawatów czystej i ekologicznej energii. Zmniejszy się też o około 850 ton emisja gazów cieplarnianych.

Projekty związane z OZE będą realizowane również w kaszubskich gminach. W 127 budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej w Lipuszu i Nowej Karczmie zostaną zamontowane nowatorskie instalacje fotowoltaiczne wraz z systemem zarządzania energią i grzałką. Będą również dwa kotły na biomasę. Podobne rozwiązania zainstalowane będą w 59 budynkach mieszkalnych i publicznych w gminach Kaliska i Stara Kiszewa.

Dzięki unijnemu dofinansowaniu w gminie Kościerzyna w budynkach mieszkalnych zainstalowane zostaną między innymi instalacje solarne. Takich paneli będzie 129. Oprócz tego powstanie 100 instalacji fotowoltaicznych. Łączna produkcja energii wyniesie ponad jeden megawat. Mniejsza emisja zanieczyszczeń do atmosfery pozwoli na poprawę stanu powietrza nie tylko na terenie gminy, ale i w regionach sąsiednich. Produkowany z odnawialnych źródeł prąd będzie przeznaczony tylko i wyłącznie na potrzeby lokalne. Pozwoli to na zmniejszenie zależności regionu od zewnętrznych producentów energii.

Wydano już 80 mln zł

Wartość podpisanych w Starogardzie Gdańskim umów to ponad 37 mln zł. Wszystkie projekty uzyskały najwyższy możliwy poziom dofinansowania, czyli 85 proc. Gminy dostaną z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 około 29 mln zł. Do tej pory, na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii, ze środków RPO WP 2014-2022 pomorskie gminy otrzymały ponad 80 mln złotych.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj