Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Gminy niegotowe na zbiórkę bioodpadów?

Gminy niegotowe na zbiórkę bioodpadów?
jwo
17.07.2017, o godz. 15:53
czas czytania: około 2 minut
0

Zorganizowanie skutecznej zbiórki bioodpadów jest już dużym wyzwaniem dla gmin, a kolejnym problemem jest ich właściwe zagospodarowanie - ocenia ekspert.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Od 1 lipca w życie wszedł obowiązek selektywnego zbierania bioodpadów. Gminy, którym upływa ważność umów na odbieranie odpadów są zobligowane są go wdrożyć. Jak się jednak okazuje, wiele z nich ma problemy z przystosowaniem się do nowego systemu.

– Zorganizowanie skutecznej zbiórki bioodpadów jest już dużym wyzwaniem dla gmin, a kolejnym problemem jest właściwe zagospodarowanie tych odpadów – mówi Emilia den Boer z Politechniki Wrocławskiej.

Więcej o zagospodarowaniu bioodpadów po wejściu w życie nowych przepisów podczas konferencji “Kompleksowa gospodarka odpadami” w Janowie Podlaskim. Zarejestruj się już dziś!

Ekspert tłumaczy, że funkcjonujące dotychczas kompostownie przetwarzały w zdecydowanej większości wyłącznie selektywnie zbierane odpady zielone (w tym z ogrodów domowych). Odpady kuchenne stanowiące, zwłaszcza w zabudowie wielorodzinnej, większościowy ilościowo strumień bioodpadów wymagają bardziej zaawansowanych technologii niż kompostowanie w pryzmach.

Sytuacja wygląda lepiej jeśli chodzi o zakłady MBP. Te często mają już wydzielone części do przetwarzania bioodpadów, a niektóre można do tego stosunkowo łatwo przystosować.

Problem jednak w tym, że cały czas ogromne ilości frakcji bio trafiają do odpadów zmieszanych. Tempo wzrostu poziomów selektywnego zbierania również nie nastraja optymistycznie. W osiągnięciu ich odpowiedniego pułapu kluczowe będzie zatem nie tylko dostosowanie instalacji, ale musi też nastąpić gruntowna zmiana w tym, jak mieszkańcy podchodzą do konsumpcji i korzystania z zasobów – ocenia Emilia den Boer.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2026