Koniec roku skłania do refleksji. W niespełna sześć miesięcy od wystartowania ?rewolucji śmieciowej? w gminach czas na pierwsze podsumowania. Jak ukształtowały się wyniki przetargów? Kto zdecydowanie zarobi na usługach odbioru i zagospodarowania odpadów? Dla kogo przegrany przetarg to finansowe być albo nie być?

Redakcja ?Przeglądu Komunalnego? przeanalizowała ? na podstawie informacji zawartych w Biuletynach Zamówień Publicznych ? wyniki przetargów z 2200 gmin, zorganizowanych i rozstrzygniętych między 1 października 2012 r. a 31 sierpnia 2013 r. Co z nich wynika? Jedynie 94 gminy (4,2%) jeszcze w 2012 r. uporały się z problemem organizacji przetargu i wyłoniły zwycięskie firmy, które odbierają i najczęściej też zagospodarowują odpady wytworzone przez mieszkańców. Natomiast 36,54% (czyli 804) zamawiających, tj. gmin i związków gminnych, zrobiło to już po przewidzianym ustawą terminie, czyli w lipcu bądź sierpniu br. Do dziś ? mimo nałożonych przez wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska wysokich kar finansowych ? samorządy 17 gmin nie wywiązały się z obowiązku rozstrzygnięcia przetargu, świadomie odmawiając jego organizacji (więcej na ten temat czytaj s. 50).

Jak długo i za ile?

Województwem, w którym można było najwięcej ?ugrać? na usługach odbioru odpadów, okazało się śląskie. Łączna wartość rozpisanych na tym terenie przetargów wyniosła ponad 638,2 mln zł. Najmniej firmy ?śmieciowe? mają szanse zaro...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?