Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie zamierza wybudować w formule partnerstwa publiczno-prywatnego elektrociepłownię zasilaną paliwem pochodzącym z przetworzonych odpadów komunalnych. To jeden z pionierskich projektów w Polsce dedykowanych zagospodarowaniu frakcji palnej odpadów.

W grudniu ubiegłego roku mieszkańcy Olsztyna w plebiscycie wybrali koncepcję architektoniczną nowej elektrociepłowni. Przedsięwzięcie realizowane jest w celu zapewnienia dostaw ciepła na potrzeby miejskiej sieci ciepłowniczej w Olsztynie oraz termicznego unieszkodliwienia przetworzonych odpadów komunalnych (tzw. RDF) z terenu województwa warmińsko-mazurskiego. Skupienie dwóch celów w jednym projekcie jest bardzo dużym wyzwaniem, ale jednocześnie stwarza pole do uzyskania efektu synergii ? w sferze zarówno ekonomicznej, jak i ekologicznej.

Domknięcie systemu

Obecnie ok. 50-60% energii cieplnej dla mieszkańców Olsztyna dostarcza Ciepłownia Kortowo, będąca własnością MPEC, a pozostałe 40-50% uzupełniane jest z elektrociepłowni koncernu Michelin. Obie instalacje wykorzystują węgiel kamienny do produkcji energii. Producent opon zdecydował, iż zamierza zrezygnować z dostaw ciepła na potrzeby komunalne. Niezbędne jest zatem uruchomienie w Olsztynie nowego źródła, które zagwarantuje pokrycie potrzeb cieplnych mieszkańców. Dodatkowo konieczne jest dostosowanie istniejącej, miejskie...