Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Rybnickie szkoły z programem ogrodniczym

Rybnickie szkoły z programem ogrodniczym
jw
15.01.2024, o godz. 10:45
czas czytania: około 3 minut
0

Aż 9 rybnickich placówek oświatowych otrzymało granty z programów Seed Programs International oraz Resiliency Gardens, na założenie i uprawę przyszkolnych ogródków. Każda z placówek na założenie lub rozbudowę ogrodu otrzyma blisko 4 tys. zł. Dodatkowo, taka sama kwota zostanie przeznaczona na zapewnienie wsparcia edukacyjnego – przeprowadzenie czterech programów ogrodniczych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

To drugi rok szkolnego programu ogrodniczego w Polsce, prowadzonego przez te międzynarodowe organizacje. Program ma na celu utworzenie lub ulepszenie ogrodów edukacyjnych w szkołach i przedszkolach, do których uczęszczają uczniowie ukraińscy.

Edukacja i integracja

Ogrody szkolne zapewniają uczniom praktyczną możliwość nauki, tworzą małą społeczność klasową i pogłębiają przyjaźń wśród uczniów.

– Zakładanie i uprawa ogródków szkolnych to jeden ze sposobów zrównoważenia posiłków szkolnych i, przede wszystkim, praktyczna edukacja o zrównoważonej żywności. Narzędzie to pokazuje związek pomiędzy uprawą a późniejszą konsumpcją. Buduje świadomość młodzieży na temat znaczenia żywności pochodzenia roślinnego. Uprawa szkolnego ogródka to multidyscyplinarne podejście edukacyjne zgodne z polityką na rzecz zdrowia, bioróżnorodności, klimatu i bezpieczeństwa żywnościowego – mówi Monika Kubisz, która prowadzi w mieście projekty związane ze zrównoważoną żywnością. – Projekty te wpisują się w prowadzone od kilku lat w Rybniku działania, m.in. w projektach StratKIT i StratKIT+, związane z ewolucją szkolnych stołówek, promowaniem ekologicznej żywności, picia wody z kranu, zakładania ogrodów społecznych. Cieszę się, że na 10. przyznanych w Polsce grantów aż 9. trafiło do Rybnika!

Cel projektu

Każda z placówek na założenie lub rozbudowę ogrodu otrzyma 1 000 USD, czyli ok. 4 tys. zł. Dodatkowo, taka sama kwota zostanie przeznaczona na zapewnienie wsparcia edukacyjnego – przeprowadzenie czterech programów ogrodniczych. Programy będą dostosowane do lokalizacji szkoły oraz do dostępnej przestrzeni przeznaczonej na ogród. Zajęcia ogrodnicze prowadzić będą m.in. edukatorki z Fundacji Naturalnego Rozwoju.

– Celem projektu jest upowszechnianie ogrodnictwa miejskiego, zmniejszanie skutków emisji dwutlenku węgla i jednocześnie czerpanie radości przez dzieci i młodzież z jedzenia żywności, którą sami wyhodowali. Jesteśmy podekscytowane i bardzo cieszymy się na tę współpracę! – zapewniają Dorota Piecha i Martyna Żmuda z Fundacji.

Wszystkie placówki otrzymają także dodatkowe środki z projektu StratKIT+ (Interreg BSR), mającego na celu testowanie innowacyjnych sposobów na zrównoważenie systemów żywnościowych.

– Chociaż prace ogrodnicze ruszą pełną parą dopiero wiosną, już wkrótce odbędą się pierwsze zajęcia edukacyjne. Nasza placówka nie miała dotychczas ogródka przyszkolnego, wsparcie finansowe i eksperckie niewątpliwie się przyda. Projekt ma niezwykłą wartość edukacyjną dla dzieci, które zobaczą, że warzywa i owoce nie rosną w supermarkecie, że trzeba je zasadzić/zasiać, podlewać, dbać o nie, a na końcu można zjeść – zauważa Ewa Tyl-Korzeniewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 35.

Placówki, które otrzymały granty na założenie lub rozwój ogródków szkolnych:
• Przedszkole nr 39
• Szkoła Podstawowa nr 28
• Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 9
• Szkoła Podstawowa nr 24 (w ZSP nr 14)
• Szkoła Podstawowa nr 9
• Zespół Szkół Budowlanych
• Szkoła Podstawowa nr 19
• Przedszkole nr 19
• Szkoła Podstawowa nr 35

Resiliency Gardens

Resiliency Gardens to społeczność wolontariuszy o różnych narodowościach i z różnych środowisk z siedzibą w Polsce. Jej celem jest pomoc polskim i ukraińskim szkołom, organizacjom pozarządowym, a także innym organizacjom działającym u podstaw w celu zwiększenia podaży lokalnie uprawianej żywności, aby zapewnić wyżywienie swoim beneficjentom. Seed Programs International (SPI) jest organizacją non-profit 501(c) (3) z siedzibą w USA, która wspiera programy na całym świecie. SPI dąży do tego, aby poprzez rolnictwo zwiększyć bezpieczeństwo żywnościowe, umocnić lokalne społeczności, a także kultywować zrównoważone źródła utrzymania.

StratKIT+

StratKIT+ to projekt współfinansowany ze środków programu Interreg Baltic Sea Region, będący kontynuacją projektu StratKIT, realizowany w 8 państwach Regionu Morza Bałtyckiego, mający na celu testowanie nowatorskich rozwiązań/narzędzi zwiększania stopnia zrównoważenia posiłków publicznych, a także sposobów radzenia sobie przez sektor publiczny z zapewnianiem posiłków w sytuacjach kryzysowych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024