Reklama

ad1a KUBOTA [03.04-15.05.25]

Założenia polskiego systemu ROP już bez tajemnic

Założenia polskiego systemu ROP już bez tajemnic
Zbigniew Mamys
19.02.2025, o godz. 8:37
czas czytania: około 3 minut
0

Dwanaście założeń zawiera wypracowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz zespół doradczy do spraw systemowych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami, koncepcja Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta. Zakłada m.in. podział środków z opłat wprowadzających na trzy strumienie finansowania: do gmin, do instalacji komunalnych i do instalacji recyklingu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B Kubota [03.04-31.05.25]

W informacji przekazanej Przewodniczącej Podkomisji stałej do spraw monitorowania gospodarki odpadami posłance Gabrieli Lenartowicz przez minister Anitę Sowińską znalazły się m.in. informacje o składzie i strukturze zespołu doradczego – weszli do niego m.in. przedstawiciele takich organizacji, jak Izba Branży Komunalnej, Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Krajowa Izba Gospodarki Odpadami, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Polska Izba Gospodarki Odpadami, Rada Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych – Związek Pracodawców, Unia Metropolii Polskich, Związek Miast Polskich.


“Jaki ma być polski model ROP?”

już 26 lutego 2025 zapraszamy do oglądania transmisji online z debaty dotyczącej rozszerzonej odpowiedzialności producenta.

Udział online – rejestracja bezpłatna: rop.abrys.pl


 

NFOŚiGW operatorem systemu ROP

Sprawozdanie zawiera też informacje o terminach spotkań i chronologii prac nad kształtem systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Najważniejsze zapisy dotyczą jednak wypracowanych założeń do ROPu. I tak funkcję operatora systemu ma pełnić Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To Fundusz będzie przyjmował opłaty od producentów, którzy wprowadzili na rynek opakowania. O ich wysokości zadecyduje minister klimatu i środowiska na podstawie informacji o tzw. „kosztach na bramie” danego strumienia odpadów czyli kosztach przetworzenia danego odpadu w instalacji. Drugim ważnym wyznacznikiem opłaty ma być spełniany przez odpady wymóg ekomodulacji, czyli łatwiejszego recyklingu. Innymi słowy producenci opakowań bardziej dostosowanych do wymogów gospodarki obiegu zamkniętego poniosą niższe opłaty.

Co bardzo ważne, gminy zachowają odpowiedzialność za organizację odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych.

Trzy strumienie rekompensaty finansowej

Środki z opłat od wprowadzających produkty w opakowaniach na rynek będą podzielone na trzy podstawowe strumienie finansowania: te, które trafią do gmin, do instalacji przetwarzania oraz do instalacji recyklingu. W przypadku gmin środki te mają zrekompensować koszty utrzymywania systemu zbiórki opakowań (uboczny strumień rekompensaty) oraz w głównym strumieniu rekompensaty będą zależne od masy odpadowej i efektywności systemu. Z kolei IPOKi (instalacje przetwarzania odpadów komunalnych) otrzymają środki, których wielkość zależeć będzie od masy przyjętych do sortowania i przekazanych do recyklingu odpadów z opakowań. Ostatni strumień finansowania popłynie do instalacji recyklingu tworzyw sztucznych i będzie uzależniony od masy tych odpadów poddanych przetwarzaniu. Część środków zostanie też przeznaczona na cele edukacji ekologicznej oraz pokrycie luki inwestycyjnej w zakresie zagospodarowania odpadów opakowaniowych.

Warto podkreślić, że przedstawione założenia zostały pozytywnie przyjęte przez samorządy oraz branżę odpadową.


Modelowi ROP poświęcona zostanie debata w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie, którą organizujemy 26 lutego. Wezmą w niej udział wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska, a także przedstawiciele branży komunalnej, samorządów i wprowadzających opakowania. Uczestnicy dyskusji podejmą przede wszystkim temat założeń do systemu ROP przygotowanych przez ministerstwo klimatu i środowiska. 

 

Szczegóły: rop.abrys.pl


 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 webinar KONTROLE SAMORZĄDY 2025 [20.03-28.04.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d cybebezpieczeństwo webinar [14.04-30.05.25]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Rozszerzona odpowiedzialność producentów
css.php
Copyright © 2025