Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

PKP Intercity planuje zamówić kolejne wagony w Poznaniu

PKP Intercity planuje zamówić kolejne wagony w Poznaniu
ZM/PAP
05.08.2025, o godz. 7:44
czas czytania: około 2 minut
0

Prezes PKP Intercity Janusz Malinowski zapowiedział w poniedziałek rozszerzenie ubiegłorocznej umowy z poznańską Fabryką Pojazdów Szynowych (FPS) o kolejne 150 wagonów. Oznaczałoby to zwiększenie liczby zamówionych pojazdów w zakładach H. Cegielskiego do 450 sztuk.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

W poniedziałek w zakładach H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych pojawili się minister infrastruktury Dariusz Klimczak oraz prezes PKP Intercity Janusz Malinowski. W trakcie wizyty szef kolejowej spółki przypomniał, że FPS odgrywa kluczową rolę w procesie modernizacji i produkcji wagonów stanowiących „trzon floty taborowej” przewoźnika.

Z 300 do 450 wagonów

Malinowski poinformował, że aktualnie PKP Intercity ma zakontraktowanych łącznie 644 wagony: 382 w FPS, 67 w bydgoskiej PESIE oraz 195 w spółce Remtrak.

– Jesteśmy w tej chwili w trakcie przygotowywania montażu finansowego dla zamówienia kolejnych 150 wagonów. To oznacza rozszerzenie obowiązującego kontraktu z FPS z 300 do 450 wagonów. To tylko kwestia pozyskania finansowania – podkreślił Malinowski. – Perspektywy produkcji wagonów w Cegielskim sięgają już lat 30. – dodał.

Wartość kontraktu może wzrosnąć do 6,3 mld zł

W lipcu ubiegłego roku PKP Intercity podpisało z FPS kontrakt na zakup 300 nowych wagonów o wartości ponad 4,2 mld zł. Umowa zawierała opcję rozszerzenia zamówienia o dodatkowe 150 pojazdów, co mogłoby podnieść łączną wartość do ponad 6,3 mld zł.

Szef PKP Intercity zaznaczył, że obecna oferta przewozowa spółki jest o 19 proc. większa niż dwa lata temu, a liczba wagonów sprawnych do ruchu przekroczyła właśnie 1500 sztuk – to o ponad 150 więcej niż przed rokiem.

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak przypomniał natomiast, że do końca roku FPS ma przekazać przewoźnikowi łącznie 32 wagony modernizowane w ramach kontraktu wartego ponad 211 mln zł. Pojazdy będą dostosowane do prędkości 200 km/h.

Więcej pasażerów i inwestycji w krajowy przemysł

– Dzięki większej liczbie pociągów i lepszemu taborowi, PKP Intercity może tworzyć nowe połączenia, zwiększając dostępność kolei w całej Polsce – stwierdził Klimczak.

Poinformował również, że w pierwszym półroczu 2025 roku z usług PKP Intercity skorzystało 40,4 mln pasażerów – o ponad 9 proc. więcej niż rok wcześniej i o 31 proc. więcej niż dwa lata temu.

Minister dodał, że w ostatnich latach PKP Intercity zamówiło tabor o łącznej wartości 16,5 mld zł, z czego kontrakty realizowane przez FPS opiewają na niemal 5 mld zł.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2026