Na środę Komisja Europejska zapowiedziała przedłożenie projektu rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Choć główne założenia projektu są już nieoficjalnie znane nie ma pewności jaki ostateczny kształt przyjmą szczegółowe rozwiązania.
Budownictwo i nieruchomości są jednym z największych źródeł odpadów w Europie. Zgodnie z założeniami gospodarki cyrkularnej materiały budowlane – po renowacji lub upcyklingu – mogą być jednak ponownie wykorzystane w kolejnych projektach nieruchomościowych. W Polsce ten model nie jest jeszcze powszechny, ale w nadchodzących latach wymusi go unijne prawodawstwo.
Dokładnie 635 drzew zagości w kilkudziesięciu lokalizacjach w całym mieście. To prawie dwa razy więcej jesiennych nasadzeń niż w ubiegłym roku. Zazielenią się zarówno Żabianka, Nowy Port czy Dolne Miasto, jak i Jasień, Wrzeszcz Górny oraz Oliwa. Drzewa są sadzone zarówno w pasach drogowych, na terenach zieleni jak i na cmentarzach. Ponad 400 drzew zostanie posadzonych dzięki głosom mieszkańców oddanych na projekty z Budżetu Obywatelskiego - poinformował Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.
Prace remontowe przy śluzie Guzianka I mają potrwać rok i obejmą m.in. wymianę wrót górnych i dolnych wraz z kładkami, uszczelnienie, remont ubezpieczeń i skarp oraz wzmocnienie podłoża śluzy i rozbudowę sterówki. Koszt remontu wyniesie ponad 16 mln zł.
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach nie został uzgodniony. Głównym zarzutem, jaki samorządy stawiają projektowi jest to, że rząd wdraża system kaucyjny bez uprzedniego wprowadzenia rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Strona samorządowa KWRiST zwróciła także uwagę na inne wady projektu. M.in. na to, że wyjmuje on z gminnych systemów gospodarowania odpadami frakcje, które pozwalały gminom osiągnąć wymagane przepisami poziomy recyklingu pozostawiając te poziomy bez zmian.











