Ceny mieszkań w 2017 r. nie zmienią się znacząco wobec 2016 r., za to szybko wyczerpią się pieniądze w programie Mieszkanie dla Młodych – wynika z opublikowanej w poniedziałek analizy Home Broker. Dodano, że oczekuje się rekordowej liczby mieszkań oddanych do użytku.

Jak informuje firma Home Broker, która specjalizuje się w tematyce nieruchomości, 2 stycznia 2017 r. odblokowano drugą połowę środków dostępnych na ten rok w programie Mieszkanie dla Młodych.

“Wszystko wskazuje na to, że skończą się one (środki w programie Mieszkanie dla Młodych – red.) błyskawicznie. Wielu klientów czekało z gotowymi dokumentami do pierwszych dni stycznia, aby na pewno załapać się na dofinansowanie, wszak w kilku największych miastach Maksymalna możliwa do uzyskania kwota przekracza 100 tys. zł” – czytamy w analizie.

Eko lokator Toruń

Według Home Broker najpóźniej na początku lutego po pieniądzach na 2017 r. nie powinno być już śladu, a kupujący do dyspozycji będą mieli tylko pulę na 2018 r. A właściwie połowę z tej kwoty, bo, zgodnie z zasadami programu MdM, przed 1 stycznia danego roku wykorzystać można jedynie 50 proc. pieniędzy.

– Patrząc na to, jak szybko w ubiegłym roku zniknęła pula na 2017 r. (…), za kilka miesięcy skończą się i pieniądze dostępne na 2018 r., co oznacza, że do końca roku program będzie martwy – prognozują analitycy Home Broker.

Eksperci przewidują, że na początku roku dojdzie prawdopodobnie do obniżki średnich cen transakcyjnych lokali, bo “wielu klientów kupować będzie mieszkania w programie Mieszkanie dla Młodych, a są to zwykle mieszkania tańsze”. Po szybkim wyczerpaniu się pieniędzy z programu MdM ceny się ustabilizują.

Źródło: Kurier PAP

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj