Jak zapewniają Wodociągi Chrzanowskie, po ostatnich modernizacjach biogazownia w miejscowej oczyszczalni ścieków stała się nowoczesną instalacją zdolną do zapewnienia ponad stuprocentowej efektywności energetycznej oczyszczalni, która jest jednocześnie najbardziej energochłonnym obiektem technologicznym przedsiębiorstwa.
Ponad 11 000 kWh energii
Jak informują WCh, w dniach 6 i 7 lipca br., ilość energii wytworzonej w biogazowni przekroczyła łącznie 11 000 kWh, co wraz z ok. 860 kWh, wyprodukowanych przez baterie fotowoltaiczne, przekroczyło pełne zapotrzebowanie energetyczne całej oczyszczalni.
Dzięki temu spółka nie musiała kupować prądu do zasilania obiektu od zewnętrznego dostawcy. Dodatkowo, „nadwyżka” prądu, została przekierowana do Stacji Uzdatniania Wody „Żelatowa”, dzięki czemu i ten obiekt zaoszczędził na zakupie prądu z zewnątrz.
Zielona energia w OŚ Libiąż “A”
Nową instalację do pozyskiwania zielonej energii Wodociągi Chrzanowskie zamontowały również w oczyszczalni ścieków Libiąż „A”.
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 40 kW (z możliwością dalszej rozbudowy), powstała na terenie po zlikwidowanych poletkach osadowych. Inwestycja umożliwi zasilanie urządzeń technologicznych zieloną energią. Pozwoli też ograniczyć energochłonność i zmniejszyć koszty funkcjonowania całej oczyszczalni ścieków Libiąż „A”, w której już obecnie, dzięki przeprowadzonej tam modernizacji, zużycie energii elektrycznej zmniejszyło się o ok. 50 proc., w porównaniu do poprzedniego roku.
Na tym jednak nie koniec, bo w ramach modernizacji oczyszczalni nadal trwają prace związane z likwidacją starych osadników i adaptacją tego terenu pod budowę mini-elektrowni wiatrowej o mocy 20 kW.
Wkrótce modernizacja OŚ Libiąż “B”
W drugim obiekcie powyższej oczyszczalni ścieków, pn. Libiąż „B”, planowana jest natomiast budowa biogazowni, podobnej do tej, która funkcjonujące od ćwierć wieku w Chrzanowie.
Powstanie nowego obiektu stworzy przestrzeń do kolejnych oszczędności.
W czerwcu br. spółka WCh złożyła dokumenty o dofinansowanie na budowę tej eko-inwestycji do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Wyniki naboru nie są jeszcze znane.
Komentarze (0)