Reklama

AD1A KEMIPOL [13.12-21.12.24]

COP 15: Apel o szybkie wprowadzenie ROP

COP 15: Apel o szybkie wprowadzenie ROP
Bartłomiej Leśniewski
13.12.2022, o godz. 8:39
czas czytania: około 2 minut
0

Stan bioróżnorodności pogarsza się szybciej niż kiedykolwiek w historii ludzkości, co podkopuje fundamenty naszych gospodarek, bezpieczeństwo żywnościowe, zdrowie i jakość życia - oceniło w poniedziałek Światowe Forum Ekonomiczne, komentując szczyt ONZ poświęcony bioróżnorodności - COP 15.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

15 Konferencja ONZ w sprawie Różnorodności Biologicznej COP15 (Conference of the Parties). Spotka się tam 196 państw członkowskich Konwencji ONZ o różnorodności biologicznej (UN Convention on Biological Diversity, CBD). Wydarzenie trwać będzie do 19 grudnia.

Rola biznesu

Biznes odgrywa kluczową rolę poprzez dostarczanie innowacji, inwestycje oraz proponowanie nowych modeli biznesowych niezbędnych do osiągnięcia celów walki z zagrożeniami dla bioróżnorodności. “Ponad połowa światowej gospodarki wysoce lub umiarkowanie zależy w końcu od stanu środowiska” – zaznaczono w ocenie ekspertów Forum.

Specjaliści Światowego Forum Ekonomicznego zwracają uwagę na szereg zmian niezbędnych do zahamowania czy odwrócenia negatywnych procesów dotyczących bioróżnorodności, wśród nich ustanowienie łańcuchów dostaw niepowodujących wylesiania, zapewnienie pozytywnych wpływów na bioróżnorodność projektów budowlanych, infrastrukturalnych i przemysłu budowlanego.

Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta

Szczególny nacisk Światowe Forum Ekonomiczne kładzie na programy rozszerzonej odpowiedzialności producenta, które zmniejszają ilość odpadów i napędzają gospodarkę o obiegu zamkniętym. Kolejnym priorytetem jest rozwój rolnictwa regeneracyjnego, które sprzyja zdrowiu gleby i różnorodności biologicznej na gruntach wykorzystywanych do uprawy roślin czy hodowli zwierząt gospodarskich.

Głównym celem spotkania COP 15 w Montrealu jest przyjęcie nowych celów i zasad współpracy przy ochronie różnorodności biologicznej. Pierwszą wersję ram porozumienia przygotowano w lipcu 2021 roku na podstawie wniosków z doświadczeń z lat 2011-2020. Wskazano wówczas na konieczność zmian na poziomie krajów i globalnym, dotyczących modeli gospodarki i modeli społeczeństwa, by ustabilizować sytuację do 2030 roku i aby ekosystemy mogły zacząć się odbudowywać do 2050 roku.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024