1 / 17

Ponad pół tony odpadów zebrano podczas tegorocznych akcji „Czyste Tatry” i “Barefoot Projekt Czysta Plaża” w Gdańsku, Łebie, Warszawie i Zakopanem.

Hasłem tegorocznej piątej już edycji “Barefoot Projekt Czysta Plaża” było  „Pozostaw po sobie ślady bosych stóp”. Przy zaangażowaniu 481 wolontariuszy zebrano w 3 miastach: w Gdańsku, Łebie i Warszawie prawie 300 kg śmieci.

Do akcji dołączyli nie tylko wolontariusze, ale także przedstawiciele miast, celebryci oraz lokalne i ogólnopolskie media.

W inauguracji projektu w Gdańsku wzięli udział Filip Chajzer i Krzysztof Jankowski “Jankes”.

Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Czysta Polska, które podejmuje szereg inicjatyw na rzecz ochrony środowiska oraz aktywnie przeciwdziała nielegalnemu składowaniu odpadów. Finał tegorocznej akcji odbył się w Warszawie.

– Projekt kierujemy do wszystkich, którym nie jest obojętne dobro warszawskiego wybrzeża. Nasz cel to nie tylko wspólne posprzątanie bulwarów, ale przede wszystkim zmiana obyczajów ludzi przebywających nad Wisłą. Zyska na tym nie tylko przyroda, ale wszyscy miłośnicy wypoczynku w plenerze – informuje Weronika Rychlicka, wiceprezes Stowarzyszenia Czysta Polska.

Tab. Wyniki tegorocznej akcji Barefoot Projekt Czysta Plaża w Polsce.

Barefoot Projekt Czysta Plaża 2017: Liczba wolontariuszy Ilość zebranych odpadów (kg)
Gdańsk, 8 lipca 111 120
Łeba, 13 lipca 300 124
Warszawa, 22 lipca 70 50
Suma: 481 294

 

Czysta Polska sprząta też w górach. podczas akcji “Czyste Tatry”, która odbyła się na początku lipca, wolontariusze z całej Polski znieśli z tatrzańskich szlaków około 250 kg odpadów.

W projekcie zarejestrowało się ponad 4500 uczestników. – Piękno tatrzańskiej przyrody to niezwykła duma. Od sześciu lat pokazujemy, że to także wielka odpowiedzialność! Pamiętajmy na co dzień, by czyste Tatry i czysta Polska nie były tylko hasłem. Polacy to niezwykły naród. Potrafiliśmy zbudować górę śmieci niczym Kasprowy Wierch. I samemu ją rozbieramy! – mówił podczas wielkiego finału Rafał Sonik, prezes Stowarzyszenia Czysta Polska, organizatora projektu.

W ślad za frekwencją udało się pobić także inny rekord. Dzięki wsparciu partnerów i sponsorów, na Górnej Równi Krupowej udało się stworzyć największego białego orła. – Jesteśmy dumni z naszej postawy. Sprzątając Tatry, Beskidy, Karkonosze, Mazury, czy plaże pokazujemy, że naprawdę kochamy Polskę. Stąd patriotyczny znak, który ma symbolizować naszą troskę o własne środowisko – komentuje Krzysztof Dąbrowa, rzecznik prasowy projektu.

Mozaika została usypana z regranulatu z przetworzonej folii. Ten sam surowiec zostanie wykorzystany do produkcji worków na odpady, z których korzystać będą wolontariusze projektu w 2018 r. Już teraz mozaika uzyskała status rekordu Polski, a w przeciągu kilku dni może pobić rekord Guinnessa.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj