1 / 3

Początek akcji Czyste Tatry 2017 będzie miał miejsce na zakopiańskiej Górnej Równi Krupowej. Już po raz szósty, 30 czerwca i 1 lipca, tysiące wolontariuszy uprzątnie z odpadów tatrzańskie szlaki.

– Tatry to moje ukochane góry i miejsce, z którym jestem związany od najmłodszych lat. Zależy mi na tym, żeby mój syn i kolejne pokolenia mogły podziwiać je w takiej samej formie. Niezmienione i równie piękne. Dlatego postanowiliśmy założyć stowarzyszenie i zorganizować akcję „Czyste Tatry”, której esencją nie jest sprzątanie szlaków – dobrze wiemy, że dwa tygodnie później śmieci powrócą – ale zwiększanie świadomości. Chcemy, aby ludzie dostrzegli problem i poczuli się odpowiedzialni za ten wyjątkowy zakątek. Udaje nam się to, ponieważ akcja miała już pięć edycji i z każdą kolejną przybywa wolontariuszy, a ubywa śmieci. – podkreślał w wywiadzie dla czasopisma “Recykling”  Rafał Sonik, organizator szóstej edycji Czystych Tatr.

Czyste Tatry 

Projekt Czyste Tatry organizowany jest od 2012 r. przez Stowarzyszenie Czysta Polska. Ambasadorzy, partnerzy, goście i wolontariusze ponownie ruszą na tatrzańskie szlaki, żeby oczyścić je ze śmieci i zachęcić do współpracy turystów w ramach ekologicznej edukacji.

Wszystko po to, by ten zakątek świata został w niezmienionej postaci. Na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego występują bowiem chronione gatunki roślin i zwierząt, jak i unikatowa przyroda nieożywiona. Niestety wielu turystów odwiedzających park pozostawia po sobie śmieci, co bezpośrednio wpływa na podłoże (gleba, ściółka leśna, roślinność, skały), a także chronione gatunki zwierząt.

Siła w wolontariuszach

Wielkie sprzątanie Tatr jest przede wszystkim akcją edukacyjną, która ma pokazywać ludziom, jak niewiele każdy z nas musi zrobić, by zadbać o środowisko naturalne.

Dlatego akcja ta nie byłaby możliwa gdyby nie zaangażowanie tysięcy wolontariuszy, którzy do Zakopanego przyjeżdżają z całej Polski. A następnie wyposażeni w biodegradowalne worki na śmieci, rękawice, identyfikatory oraz mapy wyruszają na tatrzańskie szlaki, by je posprzątać.

Dla zainteresowanych uczestnictwem w akcji rejestracja odbywa się za pośrednictwem strony internetowej www.czystetatry.pl.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. I po co sprzątać stonka która zaśmieca szlaki sama zrezygnuje z przyjazdu w Tatry jeżeli będzie brudno. A tak kilku wolontariuszy wykona za nich prace i pozostawi im czysty teren do śmiecenia. Wysiłek wielu ludzi mimo szczytnych celów i tak co roku idzie na marne

Skomentuj