1 / 6

7180 wolontariuszy posprzątało w weekend 275 kilometrów górskich szlaków w Tatrach. Zebrali 420 kg śmieci.

Impreza rozpoczęła się w czwartek 28 czerwca, a dzień później miasteczko imprezowe ożyło, bo do Zakopanego zaczęli przybywać wolontariusze. Organizatorzy liczyli, że będzie ich 5000, ale okazało się, że chętnych do sprzątania Tatr było ponad 7000.

Nim wyruszyli w Tatry, uczestnicy mieli okazję posłuchać wykładów ludzi gór: Angeliki Chrapkiewicz-Gądek, Artura Małka i Krzysztofa Wielickiego.

W sobotę już od 5:00 rano ochotnicy ruszali na szlaki. Wśród zbierających śmieci na górskich szlakach były gwiazdy sportu, telewizji i Internetu. Siłę popularności w mediach społecznościowych pokazali youtuberzy, którzy ściągnęli do Zakopanego setki swoich fanów.

Po powrocie na Górną Rówień Krupową wolontariusze mogli odpocząć. Kucharze i uczestnicy programu „Master Chef” dali pokaz sztuki kulinarnej. Youtuberzy spotykali się ze swoimi fanami, a ambasadorzy i goście mogli podziwiać mozaikę złożoną z 25 tys. biodegradowalnych kubków.

Z kubków ułożono charakterystyczne „M”, logo patrona akcji “Czyste Tatry” – województwa Małopolskiego. Za rok z kubeczków wyprodukowane zostaną worki na śmieci, które wolontariusze “Czystych Tatr” zabiorą na szlaki.

Na zakończenie imprezy Rafał Sonik, szef Stowarzyszenia “Czysta Polska” podziękował partnerom i sponsorom, a dla wolontariuszy zagrały zespoły Łąki Łan i Pudelsi.

Czytaj więcej

3 Komentarze

  1. Smutne jest to, że wolontariusze się napracowali a tłumy pseudoturystów już w krótce nie dość, że zadepczą szlaki to jeszcze na śmiecą. Wystarczy tylko, żeby psudoturysta trochę pomyślał i zamiast wyrzucić papier, butelkę czy pusze po drodze zabrał swoje odpady na dół do śmietnika. W ten prosty sposób nikt nie musiał by zbierać za niego śmieci. Widok upaćkanej petami Świnickiej Przełęczy nie tylko jest nie estetyczny, ale rodzi pytanie po co się wspinać, jeżeli psudoturyści wjadą kolejką i pozostawią syf na szlaku. Puenta z tego jest jedna palisz i masz za nic przyrodę to nie wybieraj się w góry tylko do zasyfionej plaży we Władysławowie lub zostań w domu.

  2. Czyli każdy uczestnik zebrał ok 0,058 kg. Worek wazy ok 0,030 kg, więc efektywnie zebrali tyle ile ważą worki na smieci….ŚMIECHU WARTE!!!

Skomentuj