Przyszłość systemu ZSEiE w Polsce. Czas przejść od rozliczania tabel do zarządzania surowcami

Jak skutecznie odzyskiwać metale krytyczne i budować niezależność surowcową kraju w oparciu o system ZSEiE? Dwadzieścia lat funkcjonowania systemu gospodarki zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym w Polsce przyniosło ogromny sukces ilościowy, jednak nowoczesne wyzwania unijne wymagają przejścia do fazy jakościowej. Rzeczywiste przetwarzanie elektroodpadów w wyspecjalizowanych zakładach to fundament efektywności gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) i jedyna droga do zatrzymania cennych zasobów w kraju.

Miliony złotych za procent recyklingu. Gdańsk liczy koszty żółtego worka

Instalacje komunalne muszą przygotować się na nowe warunki działania. Podczas konferencji „Paliwa z odpadów” Sławomir Kiszkurno, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku oraz Portu Czystej Energii pokazał, dlaczego dotychczasowy model obsługi żółtego worka oraz odpadów zmieszanych staje się coraz trudniejszy do utrzymania.

Sektor paliw z odpadów potrzebuje stabilnych odbiorców

System kaucyjny prawdopodobnie nie będzie zmianą, która najmocniej wpłynie na producentów paliw z odpadów. Znacznie poważniejszym problemem pozostaje niedobór krajowych możliwości zagospodarowania RDF oraz brak jednoznacznych decyzji dotyczących wykorzystania paliw z odpadów w energetyce i ciepłownictwie. Takie wnioski płynęły z panelu I konferencji  „Paliwa z odpadów” w Olsztynie.

Między ideami a gospodarką. Rozmowa o współpracy branży z MKiŚ

Jak budować współpracę między branżą a urzędnikami? To najważniejsze pytanie, jakie wybrzmiało w „Rozmowie 1 na 1” między specjalistą w dziedzinie RDF Aleksandrem Sobolewskim a wiceministrem klimatu i środowiska prof. Krzysztofem Galosem. Była ona jednym z najważniejszym punktów Konferencji „Paliwa z odpadów” wydawnictwa Abrys.

Urzędnik i przedsiębiorca zatrzymani przez CBA w Gdańsku

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali dwie osoby na gorącym uczynku wręczenia i przyjęcia korzyści majątkowej. Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Regionalna w Gdańsku.

Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu przyjęty przez RM

Rada Ministrów oficjalnie przyjęła Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu (KPEiK). Dokument przygotowany przez Ministerstwo Energii zostanie teraz niezwłocznie przekazany do Brukseli. Aktualizacja tej strategii ma fundamentalne znaczenie dla przyszłości polskiego sektora paliwowo-energetycznego. Wyznacza ona bowiem ramy planistyczne oraz cele transformacji na najbliższe 15 lat – aż do 2040 roku. KPEiK porządkuje dotychczasowe działania i zapewnia niezbędną ciągłość krajowej polityki klimatycznej.

Recykling makulatury w dobie e-commerce

E-commerce, czyli zakupy przez Internet, jest jedną z największych konsumenckich rewolucji w historii gospodarki. Ma ona także swój wielki wpływ na sektor recyklingu, bo każdą przesyłkę (a tych na świecie wysyłamy co roku miliardy) należy opakować. Przez to niespotykaną dotąd popularnością cieszą się kartony i tektura, które chcemy i częściowo możemy zawrócić do gospodarki. Jak to zrobić?

Miliardy przesyłek i tony surowców

Każde kliknięcie „kup teraz” uruchamia gigantyczne domino: z pozoru niewidzialne sektory opakowań i transportu, ale też… sortowania i recyklingu. To dlatego, że nigdy wcześniej w historii przez magazyny, paczkomaty i śmietniki nie przepływało tyle papieru co dziś. Jak po niego sięgnąć i zawrócić do gospodarki?

Paliwa z odpadów: między regulacjami, rynkiem i potrzebami energetyki

Jak zmienia się rynek RDF, gdzie przebiega granica między recyklingiem a odzyskiem energii i kto dziś w największym stopniu kształtuje sektor paliw z odpadów – ustawodawca, administracja czy realia gospodarcze? Odpowiedzi na te pytania poszukują uczestnicy 16. Konferencji „Paliwa z odpadów”, która rozpoczęła się 9 czerwca w Olsztynie.

GDDKiA: zimowe utrzymanie dróg kosztowało ponad 750 mln zł

Zima 2025/2026 była jedną z najtrudniejszych w ostatniej dekadzie. Na odśnieżanie dróg krajowych i zwalczanie śliskości wydano ponad 750 mln zł, czyli o około 13 proc. więcej niż rok wcześniej. Służby zużyły niemal 469 tys. ton soli drogowej.