Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Dworzec w Raciborzu oddany do użytku pasażerów

Dworzec w Raciborzu oddany do użytku pasażerów
pap/jw
22.10.2024, o godz. 10:01
czas czytania: około 2 minut
0

Przebudowywany od połowy 2022 r. dworzec kolejowy w Raciborzu (Śląskie), udostępniono w poniedziałek pasażerom – podała spółka PKP SA. Budynek, prócz głównego zadania obsługi podróżnych, zyskał funkcje kulturalne i społeczne.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Dworzec powstał w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-23. Inwestorem były Polskie Koleje Państwowe SA, które przebudowały obiekt, a wykonawcą – wartych nieco ponad 30 mln zł brutto prac – była krakowska spółka Texom. Dokumentację projektową opracowała natomiast poznańska pracownia GPVT.

Wcześniejszy budynek raciborskiego dworca z lat 70. ub. wieku, zniszczony przez powódź w 1997 r., został w znacznej części rozebrany. Odbudowany obiekt ma zmienione wymiary: obejmuje trzy dwukondygnacyjne segmenty.

Nowe funkcje dworca

W głównej, centralnej części dworca, na parterze znajduje się poczekalnia dla podróżnych z ławkami, gablotami na rozkłady i tablicami elektronicznymi. Na piętrze tej części budynku jest poczekalnia letnia, będącą jednocześnie tarasem z widokiem na oś ul. Mickiewicza zamkniętą kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Dzięki przebudowie skrzydła budynku zyskały nowe funkcje. W części północnej na parterze znajduje się przestrzeń dla miasta Racibórz, a na piętrze biura dla spółek kolejowych. W skrzydle południowym na poziomie ulicy są lokale handlowo-usługowe, a na piętrze – strefa kultury prowadzona przez samorząd.

Industrialny wygląd z zieloną ścianą

PKP SA wskazują, że elewacji nadano nowoczesny, nieco industrialny wygląd. W fasadzie zamontowano wielkopowierzchniowe przeszklenia i iluminację. W szczycie części centralnej znajduje się zegar i podświetlany napis z nazwą dworca. Na południowej części budynku urządzono zieloną ścianę o powierzchni 60 m.kw.

Po południowej stronie dworca powstał niewielki parking samochodowy, a wzdłuż budynku wyremontowano chodniki. Przy dworcu znajduje się także parking rowerowy ze stacją naprawy rowerów. Całość inwestycji ma być dostępna do osób z niepełnosprawnościami i objęta monitoringiem.

Stacja Młodych i Raciborski Urban Lab

Jak informował przed rokiem raciborski magistrat, w przestrzeniach dworca zagospodarowywanych przez miasto (ok. 700 m.kw.) mają działać przeznaczona dla młodzieży Stacja Młodych oraz służący promowaniu przedsiębiorczości i działalności organizacji pozarządowych Raciborski Urban Lab. Oba miejsca mają dawać możliwość prowadzenia inicjatyw służących rozwojowi miasta.

Raciborski dworzec jest jednym z sześciu w woj. śląskim, objętych Programem Inwestycji Dworcowych na lata 2016-23. W regionie, w którym znajduje się blisko 40 czynnych dworców kolejowych, zapowiadano też modernizację obiektów: w Czechowicach-Dziedzicach (zakończona), Częstochowie, Dąbrowie Górniczej (zakończona), Dąbrowie Górniczej Gołonogu i Sosnowcu Maczkach.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Drogi i komunikacja
css.php
Copyright © 2024