Dworzec w Raciborzu oddany do użytku pasażerów

Dworzec w Raciborzu oddany do użytku pasażerów
pap/jw
22.10.2024, o godz. 10:01
czas czytania: około 2 minut
0

Przebudowywany od połowy 2022 r. dworzec kolejowy w Raciborzu (Śląskie), udostępniono w poniedziałek pasażerom – podała spółka PKP SA. Budynek, prócz głównego zadania obsługi podróżnych, zyskał funkcje kulturalne i społeczne.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Dworzec powstał w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-23. Inwestorem były Polskie Koleje Państwowe SA, które przebudowały obiekt, a wykonawcą – wartych nieco ponad 30 mln zł brutto prac – była krakowska spółka Texom. Dokumentację projektową opracowała natomiast poznańska pracownia GPVT.

Wcześniejszy budynek raciborskiego dworca z lat 70. ub. wieku, zniszczony przez powódź w 1997 r., został w znacznej części rozebrany. Odbudowany obiekt ma zmienione wymiary: obejmuje trzy dwukondygnacyjne segmenty.

Nowe funkcje dworca

W głównej, centralnej części dworca, na parterze znajduje się poczekalnia dla podróżnych z ławkami, gablotami na rozkłady i tablicami elektronicznymi. Na piętrze tej części budynku jest poczekalnia letnia, będącą jednocześnie tarasem z widokiem na oś ul. Mickiewicza zamkniętą kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Dzięki przebudowie skrzydła budynku zyskały nowe funkcje. W części północnej na parterze znajduje się przestrzeń dla miasta Racibórz, a na piętrze biura dla spółek kolejowych. W skrzydle południowym na poziomie ulicy są lokale handlowo-usługowe, a na piętrze – strefa kultury prowadzona przez samorząd.

Industrialny wygląd z zieloną ścianą

PKP SA wskazują, że elewacji nadano nowoczesny, nieco industrialny wygląd. W fasadzie zamontowano wielkopowierzchniowe przeszklenia i iluminację. W szczycie części centralnej znajduje się zegar i podświetlany napis z nazwą dworca. Na południowej części budynku urządzono zieloną ścianę o powierzchni 60 m.kw.

Po południowej stronie dworca powstał niewielki parking samochodowy, a wzdłuż budynku wyremontowano chodniki. Przy dworcu znajduje się także parking rowerowy ze stacją naprawy rowerów. Całość inwestycji ma być dostępna do osób z niepełnosprawnościami i objęta monitoringiem.

Stacja Młodych i Raciborski Urban Lab

Jak informował przed rokiem raciborski magistrat, w przestrzeniach dworca zagospodarowywanych przez miasto (ok. 700 m.kw.) mają działać przeznaczona dla młodzieży Stacja Młodych oraz służący promowaniu przedsiębiorczości i działalności organizacji pozarządowych Raciborski Urban Lab. Oba miejsca mają dawać możliwość prowadzenia inicjatyw służących rozwojowi miasta.

Raciborski dworzec jest jednym z sześciu w woj. śląskim, objętych Programem Inwestycji Dworcowych na lata 2016-23. W regionie, w którym znajduje się blisko 40 czynnych dworców kolejowych, zapowiadano też modernizację obiektów: w Czechowicach-Dziedzicach (zakończona), Częstochowie, Dąbrowie Górniczej (zakończona), Dąbrowie Górniczej Gołonogu i Sosnowcu Maczkach.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Drogi i komunikacja
css.php
Copyright © 2024