Prezydenci Warszawy i Kijowa podpisali list intencyjny dotyczący współpracy między warszawskim i kijowskim metrem. Polska stolica obiecała ukraińskiej przekazanie 10 składów pociągów metra.

Pociągi serii 81, produkcji rosyjskiej, którymi dysponuje Metro Warszawskie, są bardzo zbliżone konstrukcyjnie do tych użytkowanych w Kijowie.

Know-how i części zamienne

W ramach wsparcia Warszawy dla Kijowa warszawskie metro może przekazać ukraińskiej spółce 10 sześciowagonowych składów serii 81, które w polskiej stolicy zostały już wycofane w eksploatacji.

Korzyścią dla Kijowa będzie to, że miasto będzie mogło uzupełnić sprzęt za stosunkowo niewielkie pieniądze. Po drugie – wykorzystanie wagonów serii 81 pozwoli uniknąć Kijowowi dodatkowych wydatków na przeszkolenie personelu i przebudowę peronów.

– W dokumencie podpisanym przez włodarzy stolic Polski i Ukrainy pada również deklaracja wsparcia w dostarczeniu części zamiennych do taboru dla wschodnich sąsiadów oraz pomocy w zakresie wymiany wiedzy i doświadczenia potrzebnego do modernizacji ukraińskich pociągów – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta St. Warszawa.

Zapowiedź dalszej pomocy

– Zawsze powtarzamy, że nasi przyjaciele z Ukrainy walczą o naszą wolność. To dla nas naprawdę ważne i dlatego tu dziś jesteśmy. Chcemy pomóc tak bardzo, jak możemy i na pewno nie przestaniemy pomagać – powiedział w Kijowie Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Podkreślił, że rozmowy dotyczą także przyszłości. – Pomożemy w rekonstrukcji Ukrainy. Warszawa została całkowicie zniszczona, stąd wiemy jak miasto może odrodzić się jak feniks z popiołów. Ale mamy też doświadczenie w transformacji naszych miast poprzez wykorzystanie funduszy unijnych. A zatem jesteśmy tu, by pomóc tak bardzo, jak to tylko możliwe – zapewnił prezydent Warszawy w obecności mera Kijowa Witalija Kliczki.

Wagony metra to kolejny tabor, który Warszawa przekaże Ukrainie. Wcześniej za wschodnią granicę trafiły m.in. przegubowe autobusy Miejskich Zakładów Autobusowych i specjalistyczny wóz do naprawy sieci trakcyjnej od Tramwajów Warszawskich.


Metro warszawskie na pomoc kijowskiemu

 

Czytaj więcej

Skomentuj