Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

ElectroMobility Poland chce 4,5 mld zł z KPO na hub elektromobilności

ElectroMobility Poland chce 4,5 mld zł z KPO na hub elektromobilności
ZM/PAP
09.07.2025, o godz. 9:15
czas czytania: około 2 minut
0

ElectroMobility Poland złożyło wniosek o 4,5 mld zł wsparcia z Krajowego Planu Odbudowy na budowę hubu elektromobilności w Jaworznie. W planach jest nie tylko nowoczesna fabryka samochodów elektrycznych, ale także rozwój lokalnych dostawców, transfer technologii i stworzenie europejskiej marki motoryzacyjnej z polskim rodowodem.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Jak poinformowano na stronie spółki, projekt obejmuje m.in. budowę nowoczesnej fabryki samochodów elektrycznych, centrum badań i rozwoju oraz stworzenie polskiej centrali europejskiej marki motoryzacyjnej. Wniosek przewiduje również inwestycje o wartości 1,4 mld zł w rozwój lokalnych dostawców i prace badawczo-rozwojowe.

Największy projekt przemysłowy w historii polskiej elektromobilności

„To kluczowy krok w realizacji największego w historii Polski projektu przemysłowego związanego z elektromobilnością” – podkreśla EMP. Spółka zakłada, że tworzony w Jaworznie hub wygeneruje dziesiątki tysięcy miejsc pracy, przyczyni się do rozwoju nowych technologii oraz zapewni trwałe fundamenty dla przyszłości całego sektora.

Według prezesa EMP Tomasza Kędzierskiego, spółka planuje strategiczną współpracę z jednym z chińskich producentów samochodów elektrycznych. – „Optymalnym modelem współpracy umożliwiającym realizację i zabezpieczenie obustronnych interesów jest joint venture” – wskazał prezes.

Jak dodał, partnerstwo nie będzie polegać jedynie na prostym montażu, lecz na realnym transferze technologii i wspólnym rozwoju produktów. EMP wnosi do projektu infrastrukturę, wsparcie państwa i potencjał rynku, podczas gdy zagraniczny partner może dostarczyć nowoczesne rozwiązania i globalne doświadczenie.

Platforma rozwoju polskiej motoryzacji

ElectroMobility Poland deklaruje szerokie zaangażowanie polskich firm jako dostawców, wsparcie dla startupów i inwestycje w badania i rozwój. Projekt ma być impulsem dla nowoczesnej polityki przemysłowej – każda złotówka z KPO ma przyciągnąć 4 zł prywatnych inwestycji.

Spółka podkreśla, że celem jest stworzenie silnej platformy rozwoju nowoczesnego sektora automotive w Polsce, zdolnego do konkurowania na rynkach międzynarodowych. Budowa fabryki ma rozpocząć się już w połowie 2026 roku – EMP dysponuje gruntem, pozwoleniami i wybranym wykonawcą, którym będzie MIRBUD S.A.

„Wsparcie rządu oraz zaangażowanie całego zespołu są kluczowe dla powodzenia projektu” – zaznaczono w komunikacie.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Elektromobilność
css.php
Copyright © 2026