15 maja 2024 r. w Krajowej Izbie Gospodarki odbędzie się debata na temat zagospodarowania odpadów kalorycznych i biodegradowalnych. W spotkaniu wezmą udział Ministra Anita Sowińska oraz czołowi eksperci z branży, aby wspólnie omówić kluczowe wyzwania i innowacje związane z przetwarzaniem odpadów. Zapraszamy do bezpłatnego udziału on-line.
Wraz z nadchodzącym rokiem 2025 Polska staje przed wyzwaniem wprowadzenia systemu kaucyjnego, który ma być kluczowym elementem realizacji zasady rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Cel jest jasny: zmniejszyć produkcję odpadów i poprawić stan środowiska naturalnego. Jednakże droga do skutecznego wdrożenia tego systemu wydaje się być wyboista, pełna wyzwań logistycznych i finansowych oraz wymaga starannego przygotowania społecznego.
Po wyborach pozostanie 3 mln kg banerów, czyli 300 śmieciarek materiałów do utylizacji - przekazał PAP prezes Stowarzyszenia "Polski Recykling" Sławomir Pacek. Jego zdaniem oddanie ich po wyborach do schronisk lub użycie do docieplania budynków to znakomity pomysł na ponowne ich wykorzystanie.
Ogólnopolskie organizacje jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorców sektora gospodarki odpadami oraz strony społeczne jednogłośnie wezwały do natychmiastowego wprowadzenia sprawiedliwego systemu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP) w Polsce.
Parlament Europejski przyjął wnioski mające na celu skuteczniejsze przeciwdziałanie marnotrawstwu żywności i tekstyliom w UE. Posłowie poparli bardziej rygorystyczne cele na rok 2030 oraz większą odpowiedzialność producentów za odpady tekstylne. W odpowiedzi na rosnące wyzwania, proponowane zmiany obejmują zwiększenie recyklingu i promowanie sprzedaży "brzydkich" produktów spożywczych