Elektrownia słoneczna w kenijskim mieście Kiunga przekształca słoną wodę z oceanu w zdatną do picia. Dzięki niej dostęp do wody pitnej zyska aż 25 tys. osób.

Give Power to organizacja pozarządowa stawiająca sobie za cel dostarczanie czystej energii i wody ludziom w rozwijających się krajach. W sierpniu uruchomiła w Kenii elektrownię słoneczną, która przekształca słoną wodę z oceanu w zdatną do picia.

Elektrownia stanęła przy granicy z Somalią, nad brzegiem Oceanu Indyjskiego. Odsalanie to bardzo energochłonny, zatem kosztowny proces, ale dzięki panelom słonecznym elektrownia produkuje 50 kilowatów energii dziennie, co pozwala na zasilenie dwóch pomp wodnych.

Wcześniej mieszkańcy Kiunga musieli podróżować przez godzinę, by dotrzeć do wody nadającej się do picia. Do kąpieli czy prania używali brudnej, słonej wody, która niekorzystnie działa na skórę.

– Uważam, że nasza instalacja jest dobrym krokiem dla całej ludzkości. Woda, którą używali wcześniej mieszkańcy była pełna zanieczyszczeń i pasożytów. Zasadniczo, zatruwała całe rodziny. Mam nadzieję, że przyczynimy się do poprawy takich sytuacji na świecie – mówi prezes Give Power, Hayes Barnard.

Po sukcesie w kenijskim miasteczku Give Power organizacja chce w podobny sposób zapewnić pitną wodę m.in. w Kolumbii i na Haiti.

źródło: F5

Czytaj więcej

Skomentuj