PILNE!

Z informacji o wyniku naboru na stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska opublikowanej na stronie KPRM wynika, iż nowym GIOŚ zostanie Joanna Piekutowska

Envicon Environment: jak efektywnie zarządzać samorządem?

Envicon Environment: jak efektywnie zarządzać samorządem?
szp
28.11.2018, o godz. 16:12
czas czytania: około 2 minut
0

"Efektywne zarządzanie  w samorządzie" - to tytuł czwartej sesji kongresu Envicon Environment 2018, który w środę 28 listopada rozpoczął się w Warszawie. Część prelegentów swoje wystąpienia poświęciła także formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Prowadzący sesję Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich jako pierwszego zaprosił do dyskusji Daniela Wolnego, kierownika referatu zarządzania energią UM Katowice, który mówił o działaniach na rzecz czystego powietrza w stolicy Górnego Śląska, w której za kilka dni rozpocznie się szczyt klimatyczny COP24. Jak wyliczono w tamtejszym magistracie, wprowadzenie rozwiązań planu gospodarki niskoemisyjnej do roku 2030 miałoby kosztować około 3,4 mld zł.

Tymczasem miasto realizuje m.in. termomodernizację 44 budynków użyteczności publicznej, która w sumie ma kosztować 100 mln zł. Kolejne 60 mln zł katowicki samorząd chce wydać na inteligentny system zarządzania transportem, a 265 mln zł na system zintegrowanych węzłów przesiadkowych. Działa także Miejskie Centrum Energii. Z 450 na 900 zł podniesiono kwotę dofinansowań dla klientów ośrodków pomocy społecznej na zakup dobrej jakości opału.

Niezbyt popularne PPP

Piotr Machański z departamentu RPO w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju scharakteryzował strukturę przekazywania pieniędzy unijnych w ramach regionalnych programów operacyjnych. Jak mówił, wiele samorządów chciało inwestować w drogi, ale też technologie informatyczne, gospodarkę wodno-ściekową, gospodarowanie odpadami i dotowanie służb ratowniczych. Stosunkowo niewielkim powodzeniem cieszą się inwestycje w kogenerację.

Są też inne obszary, które nie cieszą się popularnością. Jednym z nich jest partnerstwo publiczno-prywatne. – Promowanie PPP nie cieszy się powodzeniem. Samorządowcom trudno jest znaleźć partnera na rynku prywatnym, który dzieliłby ryzyko związane z inwestycjami – stwierdził prelegent.

Gdy samorządy staną pod ścianą

O efektywnym zarządzaniu majątkiem komunalnym mówiła, zajmująca się rewitalizacją, Aleksandra Jadach-Sepioło z Krajowego Instytutu Polityki Przestrzennej i Mieszkalnictwa. Jak zauważyła, efektywność zarządzania samorządem opiera się na trzech filarach: kryteriach ekonomicznych, społecznych (aktywizacja mieszkańców, ochrona środowiska, poprawa życia jakości, pozyskanie inwestorów) i technicznych.

– Jeżeli mamy dążyć do poprawy efektywności na poziomie technicznym, to właśnie partnerzy prywatni i ich know-how jest dobrym rozwiązaniem – zauważyła.

Formuła PPP, do którego dziś wiele samorządów podchodzi z dużą dozą nieufności, może stać się w przyszłości atrakcyjna. Jak mówił Zbigniew Grzymała, PPP stanie się bardziej popularne gdy gminy dojdą już do granic zadłużenia. – PPP ruszy pełną parą, gdy ze względu na dług gminy nie będą mogły już nic zrobić – stwierdził.


Envicon Environment 2018 – przewodnik uczestnika

Najbardziej aktualne informacje na temat kongresu Envicon Environment 2018 dostępne są w aplikacji mobilnej. Pobierz ją, klikając w jeden z poniższych przycisków:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do ENVICON Environment
css.php
Copyright © 2024