Opakowania wielomateriałowe, takie jak kartony po mleku lub sokach, to rodzaj opakowań na produkty wykonanych z co najmniej dwóch różnych materiałów. Do ich produkcji mogą służyć np. tworzywa sztuczne, papier, czy aluminium. Materiałów, z których produkowane są tego typu opakowania nie można rozdzielić ręcznie lub za pomocą prostych metod mechanicznych.
Karton po mleku lub soku to właśnie przykład opakowania wielomateriałowego. Trudno oddzielić poszczególne warstwy, z których składa się opakowanie. Recykling kartonów po mleku czy sokach jest możliwy, ale jest procesem dość skomplikowanym i wymagającym przede wszystkim dobrego surowca. Dlatego tak ważne jest odpowiednie segregowanie odpadów w domu.
Warto zatem pamiętać, że kartony po mleku lub soku wyrzucamy do pojemników lub worków na metale i tworzywa sztuczne – kolor żółty. Wyrzucenie ich do odpowiedniego kosza sprawia, że mają znacznie większą szansę na recykling.
Co zrobić z nakrętką / zakrętką?
Opakowania przed wyrzuceniem do kosza warto opróżnić z płynu i zgnieść. Zajmują wtedy mniej miejsca i ułatwi to ich segregację, sortowanie i przetworzenie.
W przypadku kartonów po mleku i sokach pojawia się także pytanie co zrobić z zakrętką. Jej odkręcenie sprawi, że łatwiej będzie zgnieść karton. Nakrętkę można następnie wyrzucić oddzielnie (również do żółtego pojemnika), oddać na cele charytatywne bądź z powrotem zakręcić karton.
Zakrętki można wykorzystać również w formie upcyklingu, nadając im drugie życie np. poprzez własnoręczne tworzenie ozdób.
Kartony po mleku i sokach. Recykling i przetwarzanie
Kartony po mleku i sokach po trafieniu do sortowni są wysortowywane z innych odpadów z frakcji tworzyw sztucznych i metali. Z odpadów zmieszanych udaje się “wyłapać” zaledwie 1 promil kartonów po płynnej żywności.
Najpopularniejszym sposobem wybrania kartoników pozostaje selekcja ręczna w kabinie sortowniczej, w drugiej kolejności stosowane są separatory optyczne i balistyczne.
Odpady wielomateriałowe, takie jak właśnie kartony po sokach i mleku, można poddawać recyklingowi na kilka sposobów. Jedna z możliwości przetwarzania opiera się na rozwłóknieniu papierowej części kartonów, aby odzyskać z nich włókna papieru, które są następnie wykorzystywane do tworzenia nowych wyrobów papierniczych.
Innym sposobem przetwarzania jest np. produkcja płyt wykorzystywanych w meblarstwie i budownictwie.
Z kolei aluminium i polietylen są przede wszystkim wykorzystywane energetycznie. Jednak cały czas testowane są nowe możliwości rozdzielenia tych materiałów i ich ponownego wykorzystania.
Czytaj także:
Coraz więcej osób wie, jak odpowiednio segregować odpady
Segregacja śmieci 2021. Jak segregować odpady? [PORADNIK]
Rośnie segregacja kartonów po mleku i sokach
Segregacja śmieci na 5 frakcji: fakty i mity
Pomiot szatana
Komentarz #151097 dodany 2021-05-02 16:22:18
Jeżeli producent piszę iż jest to produkt mieszany to po co dawać do recyklingu. Ludzie. Recykling tych odpadów jest nie opłacalny na całym świecie.