Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Gliwice: kompleksowa cyfryzacja danych

Gliwice: kompleksowa cyfryzacja danych
jw
10.12.2021, o godz. 9:35
czas czytania: około 3 minut
0

Gliwice mają za sobą kompleksową cyfryzację danych dotyczących planowania przestrzennego. Obecnie są wzorem dla innych gmin i chętnie dzielą się zdobytymi doświadczeniami. Na początku grudnia miasto odwiedzili przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Instytutu Rozwoju Miast i Regionów. Chcieli lepiej poznać gliwickie działania dotyczące zarządzania informacjami o miejskiej przestrzeni.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Wizyta gości z ministerstwa wiązała się m.in. z zaangażowaniem Gliwic w opiniowanie aktów prawnych dotyczących procesu planowania przestrzennego i jego cyfryzacji. Miasto jest liderem zmian, bo nowoczesna i powszechna cyfryzacja planów zagospodarowania przestrzennego dopiero się w Polsce zaczyna. Wiele gmin nadal udostępnia te dokumenty w wersji papierowej lub w plikach PDF. W Gliwicach do dyspozycji mieszkańców, inwestorów, przedsiębiorców czy projektantów są w internecie zarówno plany zagospodarowania, jak i imponująca baza informacji na temat miejskiej przestrzeni.

Miejski System Informacji Przestrzennej

Plany zagospodarowania przestrzennego wraz z ogromną bazą dodatkowych informacji są dostępne w Miejskim Systemie Informacji Przestrzennej na stronie internetowej msip.gliwice.eu.

Innowacyjne projekty miasta zostały opisane m.in. w wydanym przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów “Podręczniku dla samorządów. Zarządzanie danymi w mieście”. “Gliwice jako jedno z pierwszych polskich miast w pełni otworzyło bazy danych planistycznych” – czytamy w publikacji. Dowiadujemy się także, że “Gliwice są pierwszym miastem, które skutecznie i w pełni wdrożyło wymagania dyrektywy Parlamentu Europejskiego ustanawiającej infrastrukturę informacji przestrzennej w Europie”.

Droga do osiągnięcia takiego efektu nie była prosta i trwała kilka lat. Dużo czasu zajęło żmudne przerysowywanie i wprowadzanie planów zagospodarowania przestrzennego miasta do wersji cyfrowej, które zakończono w Gliwicach w 2017 r.  – Zadaniem tym zajęli się pracownicy Urzędu Miejskiego, którzy mogli na bieżąco wyjaśniać zespołowo różne niejasności w zapisach robionych wcześniej przez różnych wykonawców, w różnym czasie i na różnych podkładach.  Ciężka praca się opłaciła, bo teraz udostępnianie danych przestrzennych odbywa się szybko i bez problemu. Przekazujemy w sieci pełną informację planistyczną, którą można zestawić z wieloma innymi danymi o mieście – mówi Iwona Pylypenko-Wilk, naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Ułatwianie projektowania i prowadzenie inwestycji

Ustalenia planu można oglądać w Miejskim Systemie Informacji Przestrzennej (MSIP) w połączeniu z innymi warstwami tematycznymi, m.in. ortofotomapą (zdjęcia lotnicze przestrzeni miasta), sieciami uzbrojenia, granicami działek ewidencyjnych czy strukturą własności. – Co ważne, w MSIP dostępne są proste wyszukiwarki, które po wpisaniu danych dotyczących działki (adresu lub numeru obrębu i numeru działki) przedstawiają informację o przeznaczeniu w planie danej działki wraz z linkami do uchwały i mapy. Dostępna jest również usługa pozwalająca na pobranie kluczowych danych do branżowego oprogramowania wykorzystywanego m.in. przez projektantów. Cyfrowa wersja planów miejscowych przydaje się także gliwiczanom, np. w trakcie konsultacji projektów planów zagospodarowania miasta czy szukania informacji o przeznaczeniu nieruchomości w czasie przygotowywania wniosków do budżetu obywatelskiego – wyjaśnia Iwona Pylypenko-Wilk.

System jest wciąż doskonalony. Podczas grudniowej wizyty przedstawicieli ministerstwa i IRMiR zaprezentowano wyniki kolejnego miejskiego projektu realizowanego przy wsparciu finansowym z Unii Europejskiej. Dzięki cyfryzacji planów miejscowych i wdrożeniu komponentu do wydawania dokumentów planistycznych, skrócił się czas wydawania wypisów i wyrysów, bo pracownicy UM generują te dokumenty w sposób automatyczny lub półautomatyczny. Szybciej również można otrzymywać zaświadczenia z informacjami dotyczącymi planów zagospodarowania, potrzebne w różnych procedurach cywilno-prawnych.

Miejska pracownia urbanistyczna

Cyfryzacja danych planistycznych pociągnęła za sobą zmiany usprawniające realizację zadań przez Wydział Planowania Przestrzennego, co w konsekwencji pozwoliło na wyodrębnienie w ramach wydziału miejskiej pracowni urbanistycznej, w której powstają obecnie wszystkie gliwickie plany zagospodarowania przestrzennego.

– Cieszę się, że nasze gliwickie doświadczenia w zakresie cyfryzacji ogromnego zbioru danych dotyczących planowania przestrzennego mogą służyć za wzór dla innych gmin. Duża w tym zasługa konsekwentnej i mrówczej wręcz pracy specjalistów zatrudnionych w Urzędzie Miejskim. W przeciwieństwie do wielu innych gmin, nie tylko mamy plany zagospodarowania przestrzennego dla prawie całego miasta, ale są one umieszczone w internecie wraz z ogromnym pakietem potrzebnych informacji. Zasób tych danych musi być stale aktualizowany, systematycznie go też poszerzamy. Bardzo zależy nam wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych w zarządzaniu miastem oraz ułatwianiu dostępu do szerokich zasobów planistycznych – mówi Aleksandra Wysocka, zastępca prezydenta Gliwic.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ZM WEBINAR6 Fundacja Sendzimira [25.11-18.12.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ZM WEBINAR6 Fundacja Sendzimira [25.11-18.12.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024