Reklama


Gliwice chcą być bardziej zielone. Miasto zapowiada nasadzenia tysięcy roślin

Gliwice chcą być bardziej zielone. Miasto zapowiada nasadzenia tysięcy roślin
jw
21.02.2025, o godz. 9:21
czas czytania: około 3 minut
0

Zieleń miejska to nie tylko estetyka, ale przede wszystkim ekologia, poprawa jakości życia mieszkańców i ważny element nowoczesnej przestrzeni miejskiej. Stąd też w najbliższym czasie w Gliwicach nasadzone zostaną tysiące nowych roślin, w tym wiele drzew.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B Kubota [04.03-31.03.25]

Starodrzewy, parki i zieleń osiedlowa, trawniki, kwietne łąki i inne zielone przestrzenie są w Gliwicach otoczone szczególną troską. Ma być ich coraz więcej i ważne jest ich odpowiednie planowanie tak, by były dostępne dla mieszkańców każdej dzielnicy. Dlatego nasadzenia zaplanowano w całym mieście.

Do wiosny w pasach drogowych pojawi się niemal 5000 nowych roślin (w tym 800 drzew). Kolejne tysiące ozdobią parki i skwery już jesienią.

Aby zintensyfikować działania na rzecz zazieleniania miasta, pielęgnacji, tworzenia kolejnych zielonych enklaw, prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka powołała Biuro Urbanisty Miasta, którym zarządza miejska urbanistka Agata Twardoch. Wraz ze współpracownikami koordynuje i inicjuje wiele zielonych zmian.

Cenne drzewa

W zielonej przestrzeni miasta szczególnie ważne są drzewa, ale zdarzają się czasami sytuacje, gdy ich usunięcie staje się koniecznością, np. ze względu na zły stan i zagrożenie dla bezpieczeństwa. Zdarza się też, że drzewo znajduje się na obszarze inwestycji i nie ma sposobu jego zachowania  – obecnie miasto przykłada jednak ogromną wagę do takiego planowania, aby minimalizować ewentualne wycinki.

Usunięcie drzewa to zawsze ostateczność. Decyzja jest efektem dokładnej specjalistycznej analizy i diagnostyki. Trzeba zawsze upewnić się, że nie ma innych możliwości. Za usunięte drzewo sadzone jest nowe – w miarę możliwości w tej samej lokalizacji lub w jej pobliżu, czasami w innej części miasta, np. w sytuacji, gdy nowe nasadzenie w danym miejscu uniemożliwia gęsta infrastruktura podziemna, kwestie związane z zachowaniem widoczności, szczególnie przy przejściach dla pieszych.

Wycinki drzew budzą zrozumiałe zainteresowanie mieszkańców i – jeśli jest potrzeba szerszego wyjaśnienia sytuacji – organizowane są spotkania służb miejskich i gliwiczan w terenie. Tak było przykładowo w przypadku ul. Piramowicza, gdzie w wyniku wspólnych ustaleń postanowiono ponownie przeanalizować możliwości i warunki zachowania części drzew. Z kolei po spotkaniu przy ul. Sołtysa, obecni tam społecznicy przyznali, że decyzja o usunięciu chorych i zamarłych drzew jest uzasadniona.

Nieuniknione wycinki i klarowna informacja

W najbliższym czasie konieczna będzie wycinka ok. 300 drzew w różnych częściach miasta, głównie z powodu złego stanu fitosanitarnego, ale też w związku z realizacją ważnych dla gliwiczan zadań. Przykładem może być ul. Wiślana w Sośnicy, przy której usunięte mają zostać 92 drzewa w związku z budową boiska piłkarskiego, ale w zamian – również przy ul. Wiślanej – pojawi się 100 grabów pospolitych w dwóch szpalerach, które zostaną nasadzone do końca 2026 r.

Aby działania były przejrzyste, na gliwickich drzewach przeznaczonych do wycinki umieszczane są specjalne kartki informacyjne.

Na drzewach przewidzianych w Gliwicach do usunięcia – rosnących na terenach należących do miasta – są umieszczane kartki informacyjne z przybliżonym terminem wycinki, wskazaniem miejsca, gdzie w zamian w Gliwicach posadzone zostanie nowe drzewo oraz kodem QR, który po zeskanowaniu telefonem kieruje do informacji o wycinkach drzew i decyzji związanych z ich usuwaniem wraz z uzasadnieniem oraz lokalizacją nasadzeń zastępczych.

Bieżące informacje dotyczące wycinek i nasadzeń zastępczych znaleźć można również na zdm.bip.gliwice.eu w zakładce “Komunikaty” oraz na mzuk.gliwice.pl w zakładce “Na Skróty”. W przyszłości w Miejskim Systemie Informacji Przestrzennej (MSIP) powstanie zakładka z oznaczeniem lokalizacji drzew, na które uzyskano pozwolenie na wycinkę (wraz z pełną tabelą informacyjną).

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad3b IGO ZM [20.01-27.03.2025]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1b podmioty zwolnione [12.02-26.03.25]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2025