Reklama

envicon 2023 ad1a

Gminy i powiaty mają więcej czasu na raporty

Gminy i powiaty mają więcej czasu na raporty
szp
15.05.2020, o godz. 12:15
czas czytania: około 2 minut
0

O 60 dni wydłużone zostały terminy składania raportów o stanie gmin oraz powiatów. Sejm przyjął poprawki samorządowców.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Poprawkę przyjętą przez Sejm dotyczącą gmin przygotował Związek Miast Polskich. Z inicjatywą zmian w przepisach dotyczących powiatów wystąpił Związek Powiatów Polskich.

Z inicjatywy ZMP wniesiono w Senacie RP trzy poprawki do ustawy z dnia 30 kwietnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Jak informuje ZMP, przedstawiciele rządu zaakceptowali wstępnie jedną z nich – zapis dotyczący wydłużenia terminu składania raportu o stanie gminy o 60 dni. Została ona przyjęta także przez Sejm 14 maja.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 31 marca, JST otrzymały możliwość przedłużenia terminów podjęcia uchwał w sprawie absolutoriów. – W konsekwencji przesunięcie terminu rozpatrywania absolutorium automatycznie przesuwa termin rozpatrywania raportu o stanie danej jednostki samorządu terytorialnego, a także udzielania wotum zaufania. Termin na przedłożenie raportu – do 31 maja – pozostał jednak bez zmian – informował ZMP.

Tymczasem raport o stanie jednostki samorządu terytorialnego, który jest dokumentem o charakterze sprawozdania merytorycznego, zawiera również informacje odnoszące się do sytuacji finansowej jednostki. Właśnie dla zachowania spójności samorządowcy apelowali o odpowiednie wydłużenie o 60 dni terminu na przedstawienie raportu organowi stanowiącemu.

Z analogicznym postulatem wystąpił Związek Powiatów Polskich. – Informujemy, że ustawą o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 o 60 dni został wydłużony termin na złożenie raportu o stanie powiatu – informuje ZPP.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2023