Mieszkańcy gminy Paczków (powiat Nyski) nie segregują śmieci, choć deklarowali inaczej. Z kontroli wynika, że selektywna zbiórka w przypadku nawet kilkudziesięciu procent mieszkańców miejscowości wchodzących w skład gminy to fikcja. 

Burmistrz Paczkowa zlecił ostatnio kontrolę pod katem selektywnej zbiórki na terenie miejscowości wchodzących w skład gminy. W następstwie zdemaskowano wiele nieprawidłowości. Deklaracje nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości.

– Niektórzy nie segregują a płacą za segregowane. To jest oszukiwanie samego siebie – mówi burmistrz Artur Rolka w rozmowie z radiem Opole. – W miejscowości Kamienica na 196 budynków jednorodzinnych, które zadeklarowały segregację, błędnie było segregowane w przypadku 61 numerów. W Unikowicach na 48 domów, 20 miało z tym problem – wymienia.

Problemy z segregacją mogą mieć różne podłoże, magistrat wskazuje m.in. na brak działań edukacyjnych i wiedzy na temat odpadów i do którego worka je wrzucać. Mieszkańcom sprawy nie ułatwiają również skomplikowane odpady wielomateriałowe.

Zdaniem Damiana Nowakowskiego z nyskiej spółki EKOM, problemy z segregacją występują właściwie w całym kraju, choć w samej Nysie dotyczą one przede wszystkim budynków wielorodzinnych.

– W zabudowach jednorodzinnych weryfikacja jest bardzo prosta, nie tylko przez pracowników odbierających odpady, ale również przez sąsiadów. Tam raczej takie nieprawidłowości nie występują. W przypadku zabudowy wielorodzinnej, tutaj mamy problem – dodaje.

Z relacji opolskiej rozgłośni wynika, że coraz więcej spółek komunalnych zwraca uwagę na brak wystarczających narzędzi dyscyplinujących osoby, które niewłaściwie segregują odpady. W przypadku domów jednorodzinnych można upominać, a w konsekwencji odmówić odbioru odpadów, to w przypadku blokowisk, nie można w żaden sposób ukarać osób, które wyrzucają odpady do niewłaściwych pojemników.

Źródło: Radio Opole

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

3 Komentarze

  1. Nikt tej roboty za gminę nie wykona. Niestety trzeba wziąć się do pracy, a po stronie organów kontroli i nadzoru są też obowiązki do spełnienia. Zastanawiające, za co Ci ludzie biorą pieniądze?

Skomentuj