
![Koszty coraz wyższe, przychody coraz mniejsze. Tak dziś wygląda gospodarka odpadami [WIDEO]](https://portalkomunalny.pl/wp-content/uploads/2026/06/226a2526-768x512.jpg.pagespeed.ce.QV0z8u3iuR.jpg)



Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z Konina interweniowali w Mystkach w Wielkopolsce w siedzibie firmy zajmującej się przetwarzaniem i utylizacją zużytego sprzętu elektrycznego. Sprawdzali, czy na terenie zakładu nie znajdują się nielegalne odpady.
Firmy recyklingowe w Polsce muszą się rozwijać, by krajowa gospodarka odpadami mogła sprostać wymogom środowiskowym Unii Europejskiej. Mając to na uwadze, polscy recyklerzy od wielu lat postulują wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). Opłaty z tytułu ROP muszą uwzględniać wsparcie dla recyklerów, a ich wysokość powinna być porównywalna do innych, rozwiniętych krajów Europy.
Kwestia magazynowania odpadów budzi ostatnio szereg kontrowersji. Ich reperkusją są liczne zmiany przepisów, wprowadzone w ostatnich trzech latach. Zmiany te wprowadzają regulacje coraz bardziej kazuistyczne, czego konsekwencją jest konieczność dokonywania kolejnych zmian wyjaśniających, a te powodują następne wątpliwości.
W Białymstoku od 1 listopada 2021 roku wzrosną opłaty za wywóz śmieci - zdecydowali o tym w poniedziałek miejscy radni. W zależności od wielkości mieszkania czy domu, podwyżka będzie wynosiła od 4 do 11 zł od gospodarstwa.
Od 1 stycznia 2022 r. odbiorem odpadów w Bytowie zajmie się spóła wodociągowa. To efekt analizy kosztów przeprowadzonej przez miejskich urzędników. Dwa lata temu ci sami nie chcieli słyszeć o takim rozwiązaniu.











