




Rosnące ceny za odbiór i zagospodarowanie odpadów, które zwłaszcza w ostatnich tygodniach 2019 i na początku 2020 r. dotykają mieszkańców wielu polskich gmin stały się przyczyną do ożywionej debaty między stroną samorządową i rządową.
Samorządy podwyższają ceny opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Niektóre robią to po raz drugi w ciągu kilkunastu miesięcy. Radykalne wzrosty nierzadko podwajają dotychczasowe stawki. W sprawie przyczyn podwyżek oraz proponowanych rozwiązań mających na celu zatrzymanie tego zjawiska rozgorzał spór. Do 15 stycznia miało odbyć się spotkanie przedstawicieli rządu i samorządów.
Makulatura i papier są kolejnymi odpadami, których zagospodarowanie staje się coraz bardziej problematyczne. Część skupów nie przyjmuje ich nawet za darmo.
Ministerstwo Klimatu organizuje drugie spotkanie konsultacyjne w sprawie rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Na uchwalenie przepisów w sprawie ROP zostało niecałe pół roku.
Posłowie zaakceptowali nowelizacje ustawy o odpadach i ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Dzięki nim będzie możliwe m.in. prowadzenie jednocześnie elektronicznej i papierowej ewidencji odpadów. Teraz poprawki trafią pod obrady Senatu.











