




List otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego przygotowali przedstawiciele sektora recyklingu i gospodarki odpadowej. Dokument dotyczy włączenia programu „Polskie Re-Surowce” do listy programów flagowych w ramach Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju (SOR).
W sobotę wieczorem w zakładzie odpadowym należącym do firmy Wexpool w Dąbrówce Wlkp. (woj. lubuskie) wybuchł pożar. Podobnych zdarzeń w tym miejscu w ostatnich latach było więcej.
W sobotę nad ranem w Centrum Zagospodarowania Odpadów w Piotrowie Pierwszym (woj. wielkopolskie) wybuchł pożar. Płonęły odpady wielkogabarytowe, które zakład przyjmuje od mieszkańców jako punkt selektywnego zbierania odpadów (tzw. PSZOK).
Przepisy obowiązujące od 2016 r. nie doprowadziły do powstania odpowiednich mechanizmów dla uzdrowienia branży ZSEE - ocenia Marta Laskowska z Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu. Organizacja sugeruje m.in. powołanie regulatora cen, który mógłby usprawnić system.
Posłanka Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) Urszula Pasławska chce uzyskać od Ministerstwa Środowiska informacje na temat Bazy danych o odpadach (BDO). Chodzi m.in. o to, kto (i za ile) zajmował się pierwszymi funkcjami systemu i jakie elementy będą wdrażane w następnej kolejności.











