Była prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu Hanna Grunt została w poniedziałek oficjalnie mianowana przez prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka na stanowisko jego pełnomocnika ds. jakości powietrza.

– Czyste powietrze to priorytet nas wszystkich. Jest to ważne dla nas i przyszłych pokoleń. Trzeba o tym rozmawiać merytorycznie i konkretnie, a przede wszystkim działać – deklarował podczas konferencji prasowej w poznańskim urzędzie miasta Jacek Jaśkowiak.

– Rolą nowo powołanej pełnomocniczki będzie kreowanie skutecznej polityki w tym zakresie. Istotna jest też edukacja, bo wiele zależy od świadomości samych mieszkańców – dodał prezydent Poznania.

Z WFOŚiGW do urzędu miasta 

Hanna Grunt do 2017 r. była prezesem WFOŚiGW w Poznaniu. Funkcję tę sprawowała przez 6 lat. W listopadzie na stanowisku zastąpiła ją Jolanta Ratajczak, dotychczasowa prezes Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu.

Krótko po odejściu z WFOŚiGW w wywiadzie dla Portalu Komunalnego Hanna Grunt mówiła, że praca w Funduszu “to był bardzo udany czas”. Już wtedy przyznawała, że walka ze smogiem i źródłami tzw. niskiej emisji w Wielkopolsce to jedno z największych wyzwań najbliższych lat dla regionu w kwestii ochrony środowiska.

Przeczytaj wywiad z Hanną Grunt. “Praca w WFOŚiGW to był bardzo udany czas”:

Hanna Grunt: Praca w WFOŚiGW to był bardzo udany czas

Nie tylko Poznań

I właśnie o współpracy z gminami całego regionu dla poprawy jakości powietrza – a nie tylko o smogu w Poznaniu – mówiła w poniedziałek Hanna Grunt.

– Jakość powietrza ma wpływ na życie mieszkańców. W Poznaniu sytuacja w tym zakresie bardzo się poprawiła, jednak nadal jest wiele do zrobienia – powiedziała nowo powołana pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. jakości powietrza.

https://www.facebook.com/oficjalnyportalMiastaPoznania/videos/1775355812501756/

 

– Na jakość powietrza w Poznaniu wpływa także powietrze z ościennych gmin. Więc rozproszenie zadań na wszystkie jednostki administracyjne, które otaczają Poznań jest konieczne do skoordynowania – powiedziała Hanna Grunt.

Pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. jakości powietrza dodała, że priorytetem dla niej będzie stworzenie zespołu eksperckiego do walki ze smogiem w regionie. W jego skład wejdą specjaliści-naukowcy z poznańskich uczelni, organizacje społeczne oraz przedstawiciele samorządów.

Hanna Grunt będzie też koordynowała i nadzorowała działania wszystkich miejskich jednostek odpowiedzialnych za ochronę powietrza. Niektóre z nich nie do końca nawet zdają sobie z tego sprawę – zauważyła Grunt. Do zadań pełnomocnika należeć będzie także edukacja mieszkańców na temat smogu.

O krok dalej od smogu

Poznańscy urzędnicy i prezydent Jaśkowiak podkreślają, że powołanie specjalisty ds. walki o czyste powietrze to kolejny krok miasta w kwestii ochrony powietrza. Poznań ma swoją uchwałę antysmogową, działają także programy dofinansowujące termomodernizację oraz wymianę pieców.

Tylko w 2018 r. w Poznaniu podpisano z mieszkańcami 234 umowy na kwotę 1,6 mln zł, które pozwolą na likwidację 500 pieców i kotłów. W mieście działa też m.in. program “Trzymaj ciepło” (darmowe skanowanie domów kamerami termowizyjnymi) czy aplikacja “Atmosfera dla Poznania” monitorująca stan powietrza. Regularne kontrole pieców w sezonie grzewczym przeprowadza straż miejska.

Czytaj więcej

Skomentuj