Reklama

ad1A Powermeetings 27.02-02.03.2024

Innowacyjna „Deamonifikacja odcieków” we Wrocławiu

Innowacyjna „Deamonifikacja odcieków” we Wrocławiu
R.G.
07.02.2024, o godz. 13:22
czas czytania: około 3 minut
0

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, we współpracy z Politechniką Wrocławską, udzieliło MPWiK w Żywcu licencji na zastosowanie nowatorskiego sposobu oczyszczania ścieków. Nowe rozwiązanie nazwano „Deamonifikacją odcieków”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Wrocławskie MPWiK, wraz z Politechniką Wrocławską, opracowało innowacyjną metodę usuwania azotu z odcieków pofermentacyjnych we Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków „Janówek”.

Do tej pory odcieki te trafiały do ciągu ściekowego, gdzie usuwano je w procesie nitryfikacji i denitryfikacji.

Przygotowanie do wdrażania dyrektywy

W ten sposób, wrocławskie MPWIK przygotowuje się do wdrażania nowej dyrektywny unijnej, która – w kontekście walki ze zmianą klimatu – zostanie w najbliższej przyszłości zaostrzona. Stąd też poszukiwania dodatkowej metody wspomagania usuwania azotu.

Warto również wspomnieć, że wrocławskie MPWiK nie zdecydowało się na wdrożenie żadnego z komercyjnych rozwiązań dostępnych na rynku. Powodem są liczne niedostatki tych technologii. Dlatego też, wraz z miejscową Politechniką, wrocławscy branżowcy samodzielnie opracowali rozwiązanie dostosowane do potrzeb oczyszczalni. Zadanie to zrealizowano w ramach badawczo-rozwojowego projektu dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Obniżenie azotu ogólnego

Innowacyjna „Deamonifikacja odcieków” pozwoli na obniżenie stężenia azotu ogólnego w ściekach oczyszczonych, co w znaczący sposób usprawni pracę oczyszczalni ścieków komunalnych.

– Dzięki wdrożeniu nowej technologii we Wrocławiu, MPWiK zmniejszy zapotrzebowanie na energię do napowietrzania ścieków na blokach biologicznych o około 7-9% – wyjaśnia Wojciech Stanek, wiceprezes MPWiK S.A. we Wrocławiu. – Do tej pory roczny koszt tego procesu wynosił nawet pół miliona złotych. Dodatkowo, możliwe będzie zwiększenie ilości oczyszczanych ścieków przyjmowanych do wrocławskiej oczyszczalni o około 20 tys. m3 na dobę (~15%), bez konieczności zwiększania kubatury urządzeń.

Dodajmy też, że pierwsza część procesu – nitrytacja jest chroniona patentem. Natomiast cały proces został opisany w poufnym know-how, które zostanie udostępnione kontrahentom, po podpisaniu umowy licencyjnej.

Udzielili licencji

Nowa technologia w procesie oczyszczania ścieków przygotowana przez MPWiK Wrocław oraz Politechnikę Wrocławską zostanie wdrożona nie tylko w stolicy Dolnego Śląska.

Umowę licencyjną na jej wykorzystanie podpisało MPWiK Żywiec reprezentowane przez prezes Zarządu Halinę Staszkiewicz. Swoje podpisy złożyli także Witold Ziomek – prezes Zarządu wrocławskiego MPWiK, Wojciech Stanek – wiceprezes MPWiK, a także rektor Politechniki Wrocławskiej prof. dr hab. Arkadiusz Wójs.

–  Mamy to szczęście, że branża wodociągowa w Polsce ściśle ze sobą współpracuje – zapewnia Halina Staszkiewicz, prezes Zarządu MPWiK S.A. w Żywcu. – Obserwujemy się nawzajem, czerpiemy z dobrych praktyk innych przedsiębiorstw i dzięki temu zyskujemy. Zarówno my w branży, jak i nasi klienci oraz środowisko naturalne

Współdziałanie nauki i biznesu

– Synergia nauki i biznesu przynosi niezwykłe korzyści – zaznacza prof. dr. hab. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej. – To dzięki, między innymi, współpracy z MPWiK efekty naszych prac badawczo-rozwojowych nie pozostają w murach uczelni, ale są komercjalizowane i wdrażane na rynku.

Wrocławskie wodociągi i Politechnika Wrocławska od wielu lat prowadzą razem liczne projekty badawczo-rozwojowe. Ta współpraca nabrała tempa w 2011 roku, wraz z powołaniem w MPWiK wyspecjalizowanej jednostki – Centrum Nowych Technologii (CNT), które koordynuje i rozwija działania z zakresu wdrażania nowoczesnych technologii oraz poszukuje dofinansowania dla planowanych działań badawczo-rozwojowych.

Otwarci na innowacje

– Branża wodociągowo-kanalizacyjna powinna być otwarta na innowacje, aby już teraz przygotowywać się na wyzwania, które czekają nas w przyszłości – mówi Witold Ziomek, prezes MPWiK S.A. we Wrocławiu. – Powołanie Centrum Nowych Technologii w MPWiK pozwoliło nam zdobywać cenne doświadczenie w zakresie projektów badawczo-rozwojowych, rozszerzyć współpracę z uczelniami, biznesem i start-upami, a w konsekwencji doprowadzić do tego, że dzisiaj jesteśmy współtwórcą patentów technologicznych, produktów technicznych oraz rozwiązań informatycznych.

Zespół Centrum Nowych Technologii składa się z wysoko wykwalifikowanej kadry inżynierów oraz pracowników naukowych, którzy dysponują dwoma stacjami badawczymi – w obszarze uzdatniania wody i oczyszczania ścieków.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024