Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Jest uchwała antysmogowa dla województwa łódzkiego. "Termin wymiany pieców jest zbyt odległy"

Jest uchwała antysmogowa dla województwa łódzkiego.
jwo
26.10.2017, o godz. 10:49
czas czytania: około 2 minut
0

Sejmik woj. łódzkiego przyjął we wtorek uchwałę antysmogową. Wskazuje ona m.in. jakie piece i opał będą mogły być stosowane w regionie. Aktywiści z Łódzkiego Alarmu Smogowego mają jednak wątpliwości co do niektórych jej zapisów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

We wtorek, 24 października uchwałę antysmogową przyjął sejmik województwa łódzkiego. Nowe przepisy mają wejść w życie w maju przyszłego roku.

Przyjęta przez radnych uchwała antysmogowa ma ograniczyć zanieczyszczenie powietrza w regionie m.in. poprzez eliminowanie paliw niskiej jakości i dostosowanie instalacji cieplnych do wymogów niskoemisyjności.

Według działaczy Łódzkiego Alarmu Smogowego uchwała jest jednak niedopracowana. Chodzi przede wszystkim o rozbieżności między wejściem w życie ograniczeń dla kotłów a wymaganiami dla kominków. Przestarzałe piece będzie trzeba wymienić do 2023 r. Natomiast niespełniające norm kominki będą legalne aż 13 kolejnych lat, do 2030 r.

– Ogrzewacze pomieszczeń to m.in. kominki czy “kozy”, które są podłączone bezpośrednio do komina i mogą emitować znacznie więcej zanieczyszczeń niż piece, które nie spełniają żadnych norm emisyjności. Termin ich wymiany do 2030 roku jest zbyt odległy. Chcielibyśmy zrównania go z terminem wymiany kotłów pozaklasowych, czyli do 2023 roku – mówią łódzcy aktywiści.

Od pierwszego maja przyszłego roku obowiązywać ma zakaz montowania – zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach – pieców, które nie spełniają norm europejskich.

Uchwała zakazuje również stosowanie paliw o najgorszej jakości np. węgla brunatnego czy mułów węglowych. Ograniczenia i zakazy obejmują cały rok kalendarzowy.

Na dostosowanie do nowych przepisów właściciele pieców będą mieli kilka lat.

Uchwały antysmogowe przyjęły już wcześniej województwa: małopolskie, śląskie i opolskie. Konsultacje projektów uchwał trwają natomiast na Dolnym Ślasku i w Wielkopolsce.

Źródło: Kurier PAP/Gazeta Wyborcza

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024