Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Katowicka oczyszczalnia "Gigablok" z kogeneratorem energii

Katowicka oczyszczalnia
R.G.
04.04.2024, o godz. 10:58
czas czytania: około 3 minut
0

Jak informuje Urząd Miasta Katowice, „Gigablok”, czyli jedna z czterech katowickich oczyszczalni, wkracza właśnie na nowy poziom efektywności energetycznej. Powstający tu biogaz będzie służył do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. We wtorek, 2 kwietnia br. oficjalnie uruchomiono tam kogenerator, który umożliwi ekologiczne i oszczędniejsze funkcjonowanie oczyszczalni.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

– Przez cały czas inwestujemy w odnawialne źródła energii – wyjaśnia dr Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dla zwiększenia poziomu samowystarczalności energetycznej powołaliśmy do życia Katowicki Klaster Energii. A kolejne inwestycje mają się przyczynić do oszczędności. To także przejaw naszej troski o środowisko. Dzięki tej instalacji możliwe jest bowiem odzyskiwanie energii z biogazu, który powstaje w oczyszczalni. Docelowo też wytworzona energia posłuży do obsługi jej urządzeń – podsumowuje prezydent Katowic.  

Instalacja o mocy 400 kW

Jak podkreśla UM Katowice, nowa instalacja w oczyszczalni „Gigablok”, to wysokosprawna jednostka kogeneracyjna o mocy 400 kW. Umożliwia ona odzysk energii z biogazu będącego produktem ubocznym oczyszczania ścieków, a konkretnie fermentacji osadów  powstających w trakcie tego procesu.

Kogenerator spalając biogaz wytwarza energię elektryczną, która będzie wykorzystywana przez oczyszczalnię, zmniejszając w ten sposób zapotrzebowanie na zakup energii od operatorów.  

Dodajmy, że jednostka kogeneracyjna wytwarza także ciepło, które również zostanie zagospodarowane. Posłuży ono przede wszystkim do ogrzewania komór fermentacyjnych i utrzymania odpowiednich warunków prowadzenia zachodzącego tam procesu.

Nowy zbiornik na biogaz

W trakcie realizacji powyższej inwestycji, poza dostarczeniem i montażem kogeneratora, konieczne było też stworzenie instalacji wewnętrznej i zewnętrznej.

W efekcie, w oczyszczalni „Gigablok” powstał nowy zbiornik na biogaz, czyli wysoki na 12 metrów „balon” o średnicy ponad 14 m i pojemności 1500 m3, w którym magazynowany jest produkt fermentacji osadów.

Inwestycja swym zakresem objęła też zabudowę nowej pochodni, czyli urządzenia wykorzystywanego do utylizacji chwilowych nadmiarów biogazu w stosunku do możliwości jednostki kogeneracyjnej.

Dodajmy, że łączna wartość wszystkich prac wykonanych w ramach inwestycji wyniosła 6,3 mln zł.

Stawiają na energię ze Słońca

Warto też wiedzieć, że w obiektach Oczyszczalni Ścieków „Podlesie” i Oczyszczalni Ścieków „Panewniki” w Katowicach, pracują już farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 0,625 MW.

– W konsekwencji wszystkie te obiekty stają się nowoczesnymi instalacjami ze sprawdzoną i wydajną technologią, zgodną z polskimi i europejskimi standardami – tłumaczy Andrzej Hołda, prezes zarządu Katowickich Inwestycji S.A. – Dodam, że tego rodzaju inwestycje przybliżają nasze oczyszczalnie do uzyskania samowystarczalności energetycznej, co ma duże znaczenie, zarówno dla uwarunkowań ekologicznych, jak i pod kątem oszczędności poprzez obniżanie kosztów funkcjonowania infrastruktury.  

Sukcesywna modernizacja oczyszczalni

Jak zaznacza UM Katowice, poza dążeniem do uzyskania stanu samowystarczalności energetycznej, najważniejszym celem modernizacji miejscowej infrastruktury jest takie doskonalenie procesu oczyszczania ścieków, by zapewnić efektywność procesów oczyszczania i niezawodność pracy obiektów. Kolejne cele, to poprawa warunków eksploatacyjnych i optymalizacja kosztów eksploatacji wspomnianych instalacji.

Dlatego też, w Katowicach sukcesywnie realizowane są zadania polegające na przebudowie, rozbudowie i modernizacji poszczególnych elementów oczyszczalni ścieków. Do tej pory, w sporym zakresie wymieniono, na mniej energochłonne i bardziej wydajne, wiele elementów wyposażenia technologicznego obiektów, wraz z elementami automatyki.

Uaktualniono też system wizualizacji pracy urządzeń technologicznych.

Dziś (2.04.) symbolicznie uruchomiono kogenerator Fot. D. Czapla
Kogenerator umożliwi ekologiczne i oszczędniejsze funkcjonowanie oczyszczalni Fot. D. Czapla
Zbiornik na biogaz Fot. KAW

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024